Ani trny neochrání růže před invazí malinkých škůdců, zakročte proti nim rychle
Škůdci mohou v zahradě napáchat mnoho škod. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak se škůdců zbavit. Kromě běžných postřiků lze použít i různých pastí. Hodně častá jsou také lákadla, která přivábí hmyz, který se jednotlivými škůdci živí. Jak rozpoznat záškodníka, který se krmí vašimi růžemi?
Třásněnky
Třásněnky jsou velkou nepříjemností, proto se ujistěte, že jste je rozpoznali správně. Zcela jasně je určíte na základě stop, které při krmení zanechávají. Jde o malé světlé skvrny, stříbřité povrchy listů, hnědnutí základních částí listů, různé změny barvy a deformace květů. Mezi těmito skvrnami lze také nalézt černé skvrny, v tomto případě jde o trus. Pro jejich identifikaci proveďte test, při kterém umístíte pod rostlinu bílý papír a rostlinou zatřepete. Pokud na papíru uvidíte tmavá či žlutá 1 mm dlouhá stvoření, napadly vaše růže třásněnky. Ty milují sucho, proto proti nim bojujte pravidelným zaléváním. Růže by neměly být vysazeny na málo vzdušných místech s nízkou vlhkostí vzduchu. Postižené růže by měly být nastříkány insekticidem.
Larvy
Noční motýl je škůdce růží v larvální formě. Housenky mají olivově zelené tělo s hnědou hlavou. Živí se listy a způsobují jejich zvlnění. Proti larvám je neúčinnější odtrhnout stočené listy a následné postříkání insekticidy. Tato zvířátka mají černo-růžovo-bílou barvu s dlouhými chlupy po celém těle. Housenky prokousávají v listech nepravidelné otvory.
Mšice
Mšice jsou velmi snadno rozpoznatelné. Na růžích nejčastěji poškozují listy, poupata a mladé výhonky. Sají šťávu, způsobují deformaci listů a květů, brzdí jejich vývoj a ty zažloutlé následně opadají. Růže postříkejte přípravkem ihned po tom, co mšice objevíte. Ekologickou metodou boje proti mšicím může být postřik z tuhého mýdla nebo „odvar“ z nedopalků zalitých vodou. Mšice tyto pachy nenávidí a rychle se vzdálí.