Vláhu v půdě udrží dobře naplánované zalévání, vrstva mulče i pravidelné kypření
Odpařování vlhkosti z půdy je problémem zejména v jarních či letních měsících roku. Pro jeho vyřešení je potřeba hlavně správně hospodařit s vodou a dobře se starat o půdu. Jak zajistit, aby vám rostliny při extrémním suchu neumřely, ale naopak byly zdravé a poskytly kvalitní úrodu?
Zaměřte se na správné hospodaření s vodou na svém pozemku
Vodou není radno zbytečně plýtvat, a proto byste se nad jejím využitím měli zamyslet. Důležité je zejména to, kdy rostliny zavlažujete. Zkuste zvolit spíše okrajové části dne, jako je brzké ráno či večer. V tyto hodiny je množství slunečních paprsků menší a teploty jsou nižší. Odpařování vody z půdy se tak zpomalí. Zároveň tak předejdete spálení rostlin, ke kterému může dojít při ulpívání kapek vody na listech rostlin za parných dnů.
Četnost zalévání je také důležitější, než se zdá. Lepší je rostliny zalít pořádně jednou za několik dní než každý den menším množstvím. Menší množství se totiž daleko snáz vypařuje a vláha se tak k rostlinám vůbec nedostane. Naopak při použití velkého množství voda ke kořenům skutečně pronikne a rostliny s ní pak dokážou hospodařit.
Snažte se vláhu co nejvíce zadržet
Existuje několik způsobů, jak množství uniklé vody snížit. Jedním z nich je například mulčování. Mulčování poskytne vrstvu, kterou voda dobře pronikne. Zároveň ale vodu v půdě chrání před vlivem slunečních paprsků. Také půdu obohacuje o organickou složku, která na sebe vodu také váže.
Stejně tak se můžete pokusit o narušení kanálků, kterými se voda z půdy odpařuje. K tomu vám stačí horní vrstvu půdy jemně a pravidelně kypřit.
V neposlední řadě se můžete pokusit o zastínění či zatravnění pozemku. Tráva totiž na rozdíl například od betonu pomůže zadržet vodu v pozemku a neodvede ji přímo do kanalizace. Její dostupnost je tak poté daleko lepší.
Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-keep-soil-moist-in-summer