Prace Zahrada

Přežijte jaro bez úhony!

Přišlo jaro a můžete se začít lopotit na zahradě a v sadě, hnát se lesem v teniskách nebo na kole po hrázi, uklízet garáž a sklep a vyhazovat staré věci – ale buďte při tom všem opatrní. Experti z Americké ortopedické společnosti upozorňují, že jarní aktivity způsobují velký podíl na všech úrazech.

V USA bylo na chirurgických odděleních nemocnic a klinik v roce 2004 ošetřených více než 547 000 úrazů spojených s použitím žebříku, 12 000 úrazů v souvislostí se šplháním a kolem 221 000 úrazů při použití sekačky na trávu. Mnoho „jarních“ úrazů se vyskytne proto, že se lidé spěchají nebo nedodrží zásady bezpečnosti při práci a sportu.

Dr. Jeffrey M. Smith chirurg-traumatolog, upozorňuje, že „mnoho úrazů se stane zcela zbytečně, protože nebyly použity vhodné sportovní nebo pracovní prostředky a nástroje, nebo proto, že se člověk spěchal a nevěnoval pozornost tomu, co dělá.“

Pár tipů, jak zabránit (nejen) jarním úrazům

  • Nejen před během, bruslením nebo tenisem je strečink nezbytný. Měli byste trochu rozcvičit i před tím, než začnete jarní úklid kolem domu – zvláště před prací v zahrádce nebo malováním na žebříku, či jiných vyšších plochách.
  • Žebřík umístěte na pevnou, rovnou plochu. Nikdy ho neumisťujte na zeminu nebo plochu, která je nerovná, měkká nebo vlhká. Podle možnosti jej v potřebné poloze zajistěte.
  • Používejte vhodnou techniku ​​pro zvedání, nošení, sekání, vytahování velkých předmětů ze země a ohýbání materiálů. Stůjte s nohama odděleně na šířku ramen a napínejte břišní svalstvo. Když zvedáte větší a těžší, uchopte jejich oběma rukama a záda držte narovnaná – neohýbejte ho příliš a nedváhajte břemeno napřimování páteře, ale napínáním svalstva nohou a vzpřimováním celého těla. Pokud je objekt těžký nebo horký, nezkoušejte ho zvednout sami.
  • Nenatahujte se, ani se neopírejte příliš daleko o jednu stranu, pokud pracujete na žebříku. Můžete ztratit rovnováhu a spadnete. Pokud jste na žebříku, vaše knoflíčky uprostřed kalhot by neměla v žádné poloze přesahovat do stran mimo žebříku.
  • Dejte svou sekačku zkontrolovat do servisu před začátkem každého nového období, abyste se ujistili, že práce s ní bude bezpečná. Nikdy se nepokoušejte vybírat trávu, nečistotu, nebo něco jiného, ​​pokud sekačka běží.
  • Nikdy nepoužívejte trávníkové a zahradní elektrické nástroje během deště nebo pokud jsou mokré.
  • Pokud pracujete v zahradě, vyhýbejte se dlouhým monotónním činnostem jako kopání, sázení, ořezávání stromků a pod. Střídejte je v kratších časových úsecích.
  • Na ruce si dejte zahradní ochranné rukavice, abyste předešli puchýřům a chránili si pokožku i klouby.
  • Když skončíte práci v zahradě, uložte vaše nářadí a prostředky správně, aby se nestaly nebezpečným předmětem. Nevěřili byste, kolik úrazů se stane při vyjímání nářadí., Když se něco sklouzne a spadne na ruku, nohu nebo hlavu.
  • Dopřejte si časté přestávky a pijte hodně tekutin. Nepracujte žízniví!
  • Pokud používáte zahradní nebo jiné čisticí chemikálie, přečtěte si návod ke správnému použití a dejte si ochranné oblečení a rukavice. Všechny chemikálie uskladňujte při vhodné teplotě a dejte je mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
Mohlo by vás zajímat:  Od návštěv našeho doma mravence odradí specifické vůně
Přidat na Seznam.cz