Pěstování exotických krasavic se není třeba bát. S pár pravidly orchideje bohatě rozkvetou
Exotické rostliny ze skupiny orchidejí nevyžadují příliš velkou péči. Chtěli jste se do jejich pěstování již pustit, ale zalekli jste se toho? Nemusíte se vůbec bát, při péči o tyto rostliny nemůžete udělat příliš mnoho chyb. Orchideje jsou ale zvyklé žít v drsných oblastech deštných pralesů. V těchto končinách panují také zcela odlišné klimatické podmínky, které rostlině vyhovují. Při troše vynalézavosti můžete její přirozené prostředí věrně napodobit.
Dostatek výživy
Některé druhy nezelených orchidejí patří mezi saprofytické rostliny. To znamená, že k získání živin nevyužívají fotosyntézu, ale jiné formy života, od kterých výživu přijímají (například některé druhy hub a bakterie). Většina orchidejí ale patří do skupiny, která si vystačí s živinami z půdy a z vody. Pokud jim ale chcete ještě přilepšit, v zahrádkářských potřebách seženete speciální hnojiva přímo pro orchideje. Vyrábí se ve formě tuhých pelet či granulí nebo jako tekutý roztok, který přimícháte do vody na zalévání.
Pravidla po odkvětu
Když je orchidej naprosto spokojená, dokáže vás těšit svými nádhernými květy nepřetržitě po dobu několika měsíců. Jak se ale zachovat v případě, že rostlině začnou padat květy? Holý stonek bez barevných květů nepůsobí příliš esteticky. Budete ji muset zastřihnout, aby mohly vyrašit nové pupeny. Ne všechny odrůdy orchidejí ale kvetou na jednom stonku několikrát. S tím bohužel musíte počítat.
Pokud se v květináči nachází pouze jeden stonek a nevidíte kořeny, můžete ho nad zemí odříznout. V případě prořezávání větviček by se měly odstraňovat pouze suché části a odumřelé listy. U orchideje druhu Phalaenopsis odřízněte stonek až nad třetím kolénkem. Tento druh je totiž schopen kvést na jednom stonku celou řadu let. Po tomto ošetření se začne okamžitě regenerovat a zahájí novou éru rozkvětu.
Regenerace
Nezáleží na tom, jaký druh orchideje zrovna pěstujete, ale všechny potřebují určitý čas na regeneraci. Jedině tak bude rostlina schopna zase produkovat velké množství květů nádherných barev. V takovém případě na několik týdnů pozastavte intenzivní péči. Žádné zavlažování, postřikování listů ani hnojení. Orchidej přemístěte do místnosti, kde panuje nižší teplota (18–20 °C). Po nějaké době by se měl u rostliny objevit nový stonek.
Zdroj: https://www.thespruce.com/orchid-wont-bloom-1315978