Zkušení zahradníci schválně ničí keříky rajčat. Díky tomu sklízí každý rok bohatou úrodu

Při pěstování rajčat se většina z nás zaměřuje na výběr správného místa, přihnojování a pravidelné zalévání. To jsou naprosté základy. Pokud ale chceme získat opravdu uspokojivý výnos, za zvážení stojí i trhání rajčatových listů. Jde o nekomplikovaný postup, při kterém je ale potřeba dodržet pár základních pravidel.

Proč je důležité listy ořezat?

Trhání rajčat urychlí dozrávání chutných a aromatických plodů a navíc je ochrání před plísňovými onemocněními, které se přenáší kontaktem spodních listů s vlhkou půdou. Také se zlepší větrání keřů a přístup slunečního záření. Řezání nebo trhání listů ale neprospívá tvorbě plodů, proto je dobré začít s ním až tehdy, když se na keři vytvoří větší množství ovoce.

Mohlo by vás zajímat:  Lednice uchovává potraviny dlouho čerstvé, ne všechny druhy ovoce a zeleniny do ní však patří

Při nesprávném otrhání hrozí infekce a zhoršení stavu plodin. Pro loupání rajčatových listů si vyberte teplé, suché a slunečné dny a nedělejte to večer. Čím dříve ranka na listu zaschne a zahojí se, tím lépe. Listy můžete řezat ručně nebo použít prořezávač. Pamatujte na hygienu, důkladně si umyjte ruce, používejte rukavice a vydezinfikujte zahradní nářadí, jinak přenesete choroby z jiných zahradních a pěstovaných rostlin.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně odřezávat listy?

Odstranit byste měli vždy celý list. Díky tomu bude rána minimální. Pokud po nich zůstanou například úlomky řapíků, časem uhnívají a oslabují rostlinu. Najednou odřízněte maximálně tři listy na rostlině, ale nejbezpečnější možností je odstranit jeden list denně. Na konci postupu by na každém keři mělo zůstat alespoň 15 listů, aby mohla rostlina provádět fotosyntézu.

Mohlo by vás zajímat:  Zařiďte si na balkoně malou zahrádku. Tyto druhy zeleniny či ovoce si zde vypěstujete

Při řezání nejprve odstraňte listy s rušivými znaky – jinak barevné, žluté nebo seschlé. Mohou být napadené chorobou. Dále se zaměřte na listy, které jsou v kontaktu se zemí, jelikož v půdě se mohou vyskytovat nebezpečné patogeny, pro které je kontakt s listy nejjednodušším způsobem napadení rajčat jako celku. Poté sbírejte listy rostoucí pod nejnižším trsem a postupujte výš a výš.

Zdroj: https://www.sarabackmo.com/pinching-off-and-pruning-tomato-plants/
Přidat na Seznam.cz