Zkušení zahradníci nechávají na záhonech válet staré krabice. Z bizarního nápadu těží po celý rok

Mulčování zahrady kartonem patří mezi stále oblíbenější způsoby pokrytí zahradní zeminy materiálem, který ochrání rostliny před extrémními teplotami a vytvoří ideální podmínky pro jejich rozvoj. Zlepší úrodnost půdy a připraví ji k pěstování bez zdlouhavého překopávání. Jak na tento jednoduchý postup a jaké kartony použít?

Mulčování kartonem zahradě prospívá

Mulčování kartonem funguje nejen na běžných záhonech, ale i ve fóliovnících. Karton pomáhá udržovat substrát vlhký, a protože se velmi pomalu rozkládá, obohacuje ho o organické látky. Pro žížaly vytváří skvělé podmínky. Mulčování kartonem je poměrně jednoduché – předem připravený karton stačí položit naplocho na zem s přesahem. Mezi kusy nesmí být žádné mezery.

Ne každý karton je ovšem k mulčování vhodný. Měl by být co nejpřirozenější, nepotištěný a nepokrytý lakem, barvou nebo fólií či lepenkou. K mulčování nejsou vhodné kartony od nápojů a jiné barevné typy ani fólií potažené krabice. Nesmí být ani znečištěné oleji nebo chemikáliemi, které by mohly proniknout do půdy, a musíme je předem zbavit nálepek a štítků.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké další využití karton nabízí?

Kartonové krabice lze použít i k ochraně ovocných stromků proti okusování zvěří během zimy a v předjarním období. Za tímto účelem umístěte pásy kartonu kolem kmenů stromů a upevněte je asi třicet centimetrů nad zemí. Pásy by se měly vyměňovat každé čtyři týdny, opotřebované, roztržené nebo rozmáčené kusy je třeba zlikvidovat dříve.

Kartony se hodí také na přípravu nádob na sazenice. K tomuto účelu můžete použít klasické ruličky od toaletního papíru. Stačí naříznout dno rolky, promáčknout ho dovnitř a naplnit zeminou, abyste vytvořili malý přírodní květináč. Karton ocení i zahrádkáři, kteří o svou zahradu pečují za každého počasí. Aby se nemuseli brodit v bahně, mohou cestičky mezi rostlinami zakrýt kartonem, který nasákne vodu a ochrání boty a oblečení před ušpiněním.

Zdroj: https://ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=51601
Přidat na Seznam.cz