Živý plot je zátiším i chloubou zahrady. Správný sestřih mu na podzim prospěje

Podzim je obdobím velkých příprav na zimu a mnoha aktivit na zahradě. Máte-li na zahradě živý plot, právě v těchto měsících je nejlepší doba na jeho tvarování a zastřihování. Tento postup mu dodá tvar, ale také ho připraví na tuhou zimu plnou mrazů, sněhu a větru. Výhony díky tomu budou pevnější a zdravější. Nejlepší bude, když to uděláte v době od září do listopadu.

Kdy stříhat živý plot na podzim?

Výsadba živého plotu je vždy finančně i časově náročná. Péče o rostliny je proto velmi důležitá, abyste měli během celého roku zdravé a husté keře. Pravidelné ořezávání a tvarování jim zajistí krásný vzhled i pevné zdraví. Práci neodkládejte až na příští rok, protože se vám to nevyplatí. Během zimy se totiž keře mohou poškodit a na jaře byste mohli litovat.

Živý plot můžete stříhat od září, ale nejlepší je říjen nebo listopad. Vyberte si k tomu poměrně teplý a slunečný den. Vyšší teploty podpoří nové výrůstky a větve se mnohem rychleji zahojí. Navíc se vám bude při krásném počasí lépe pracovat na zahradě. Mladé výhonky zkraťte na polovinu. Ponechte je v délce 2 až 30 centimetrů podle toho, jakého tvaru chcete docílit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zastřihnout živý plot?

Zlatým pravidlem je seřezávat vršky keřů do stejné výšky. Strany živých plotů musíte upravit tak, aby spodní část byla širší než horní. Díky tomu bude mít spodní část rostliny dobrý přístup ke světlu a bude moci správně růst. Odborníci také doporučují při střihání rovných a dlouhých živých plotů používat tyče nebo provázek, které pomohou s vyměřením stejné výšky a šířky.

Nástroje, bez kterých se neobejdete

Před začátkem práce zkontrolujte, jestli na to máte náčiní. Tupé a špinavé nástroje u keřů nemají své místo. Nejlepší jsou lehké nůžky s nastavitelnou rukojetí, se kterými si poradí i naprostí začátečníci. Zkušenější zahradníci mohou sáhnout po tyčových nůžkách. Základem je jejich ostrost a čistota. Bez toho nemůžete začít, protože byste mohli keře nenávratně poškodit.

Zdroj: https://www.jimsmowing.com.au/2017/05/care-tips-hedge-autumn/
Přidat na Seznam.cz