green-houseplant-background-plant-lovers (1)

Zima je pro některé rostliny bojem o přežití. Ne všechny snesou horkem sálající radiátory

Správná péče o květiny během topné sezóny je velmi důležitá. Hrnkové rostliny dokonale zdobí interiér a každému pokoji dodají na útulnosti. Abyste si však mohli vychutnat jejich krásu, musíte o ně správně pečovat a zaručit jim správné podmínky.

Květiny, které mohou být u radiátoru

Existují rostliny, které se přizpůsobily životu v podmínkách omezené dostupnosti vody. Jsou to hlavně sukulenty, které dokážou vydržet delší období sucha. Takže pokud chcete mít doma rostliny, které jsou odolné vůči topné sezóně, stojí za to si je vybrat. Teplý a suchý vzduch jim nijak zvlášť neškodí. Proto bez problémů přežijí podzim a zimu v bytě.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherně rozkvetlý balkon je ozdobou každého domu. Tyto druhy udělají nejlepší dojem

Mezi rostliny, které zvládnou takové podmínky, patří například aloe vera, sanseviera, kolopejka a africká fialka. I když se to bude zdát zvláštní, topná sezóna není prospěšná pro kaktusy. Přestože také patří do skupiny sukulentů, měly by zimovat při nižších teplotách, pod 10 stupňů Celsia. Ve vytápěných místnostech byste je proto neměli nechávat poblíž radiátoru.

Zdroj obrázku: Freepik

Květiny, které netolerují teplo

Některé květiny netolerují teplo, a tak je nutné je během topné sezóny přemístit. Rostliny, které mají rády chlad, zahrnují například fuchsie, kamélie, oleandry a citrusy. Vyžadují teplotu asi 5–10 stupňů Celsia. Péče během topné sezóny spočívá především v jejich správném zalévání. Když je v bytě teplo, je nejlepší květiny pokropit vodou každý den. Tato metoda je ovšem nejlepší pro rostliny, které nepotřebují vlhký vzduch.

Mohlo by vás zajímat:  Fíkus potřebuje dostatek zálivky a stálé místo. Hnojivo z piva mu dodá potřebné živiny

Některé rostliny takové ošetření nemají rády. Jde například i o zmíněné africké fialky. Vlhkost v bytě můžete zvýšit pomocí zvlhčovače vzduchu. Pod květináče můžete dát korkové nebo lepenkové podložky, pokud v domě používáte podlahové topení. Rostlinu můžete také vložit do ploché misky s vodou a kamínky nebo štěrkem. Voda se bude postupně odpařovat a bude zvlhčovat rostlinu.

Zdroj: https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/how-to-care-for-your-houseplants-in-winter/
Přidat na Seznam.cz