Zelenina je to nejlepší, co svému tělu dopřát. Některé kombinace ale raději nezkoušejte

Léto je období, kdy si můžeme vychutnat nejen čerstvou zeleninu, ale také ovoce. Pozor bychom si ale měli dávat na to, jaké produkty kombinujeme mezi sebou. Problémy mohou nastat nejen při trávení, ale také při vyprazdňování. Zelenina přitom obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, které naše tělo potřebuje. Je bohatá na aktivní složky a také cukr.

Proč se vyplatí zeleninu zařadit do jídelníčku?

Pravdou je, že mnoho lidí zeleninu nejí. Přitom by měla tvořit velké procento veškerého jídla, které sníte během celého dne. Zeleninu byste si měli dávat místo přílohy například k masu, protože neobsahuje jednoduché sacharidy. V některých druzích sice najdete množství cukru, ale všeobecně je zelenina brána jako to nejlepší, co můžete svému tělu dopřát.

Mohlo by vás zajímat:  Fenykl lze připravit na mnoho chutných receptů, tuto zdravou zeleninu si zamilují i děti

Ani se zeleninou byste to ale neměli přehánět. Měli byste si jí dát asi půl kilogramu každý den, ale důležité je střídat jednotlivé druhy, abyste nejedli každý den to samé. To neprospěje nikomu, naopak se mohou objevit zdravotní komplikace v podobě bolesti břicha nebo nadýmání. Zelenina obecně obsahuje spoustu vlákniny, která způsobí, že se budete cítit delší dobu sytí. Dávejte si ji hlavně syrovou, protože tak obsahuje nejvíce cenných vitaminů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou zeleninu můžete kombinovat?

Právě vláknina je důvodem, proč byste měli konzumaci zeleniny omezovat. Strava s vysokým obsahem vlákniny je sice důležitá, ale nutné je doplňovat také další složky ve stravě, aby tělo mohlo správně fungovat. Stravovací návyky ale máme každý jiný a bohužel ve většině případů se nejedná zrovna o návyky správné. Jídelníček upravujte postupně, až budete opravdu spokojení a nebudete mít pocit hladu.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce a zeleninu nestačí umýt ve vodě. Efektivnější je roztok s octem nebo solí

Okurku byste například nikdy neměli jíst s rajčaty nebo paprikami, protože obsahují látky, které se navzájem ničí. Papriky by se také sice měly konzumovat syrové, ale pravdou je, že mnoha lidem to nedělá dobře, co se týče žaludku. Nikdy ji také nejezte se syrovou cibulí.

Zdroj: https://www.livestrong.com/article/444046-should-fruits-vegetables-be-mixed-together/
Přidat na Seznam.cz