Zázrak z lesa: ostružin si můžeme dopřát plné hrsti, vzácné antioxidanty udrží tělo v rovnováze

Ostružiny jsou vynikající a trochu kyselé ovoce, které najdeme v lese. Vypěstovat si je však můžeme také na zahradě. Jejich léčivé vlastnosti se využívají již po staletí, a proto byste jejich sílu neměli podceňovat. Plody i listy se doporučují při infekcích horních cest dýchacích, u těžko hojících ran, při chudokrevnosti, problémech s cukrem a jako prevence rakoviny.

Ostružiny proti nachlazení a pro lepší metabolismus

V lidovém léčitelství se na nachlazení používá mnoho surovin. Ostružinová šťáva je jednou z nich. Použít ale můžete také odvar z listů ostružiníku, který skvěle funguje na nachlazení, chřipku a infekce. Ostružiny se také doporučují diabetikům, protože podporují metabolismus sacharidů. Navíc mají vysokou nutriční hodnotu a nízký obsah kalorií, takže se hodí také při hubnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Vypěstujte si domácí ananas. Jediné, co budete potřebovat, je trpělivost

Ostružiny jako zdroj antioxidantů

Kyselé ovoce oceníte pro velké množství antioxidantů. Tmavě zbarvená zelenina a ovoce mají obvykle mnoho antioxidantů, které jsou pro naše tělo nezbytné. Díky tomu jsou prospěšné pro diabetiky, osoby s inzulinovou rezistencí a mnoho dalších. Důležité je, že díky tomu fungují jako prevence rakoviny, protože dokážou vázat volné radikály.

Zdroj obrázku: Freepik

Ostružiny na chudokrevnost a pomalu se hojící rány

Ostružiny jsou bohatým zdrojem železa. Díky tomu se doporučují při léčbě chudokrevnosti a anémie. Máte-li nedostatek železa, měli byste konzumovat čerstvé i zpracované ovoce. Ostružiny můžete také zmrazit nebo tepelně zpracovat, aniž by ztratily své vlastnosti, vitamíny a minerály. Vyrobit z nich můžete džemy, šťávy nebo zavařeniny.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen okurky. Zdravé siláže lze připravit i z jiných druhů, nakládané citrony příjemně překvapí

Nálevy z čerstvých i sušených listů ostružin lze použít na podporu hojení ran. Díky přítomnosti tříslovin dokáže odvar stáhnout cévy. Na drobné rány stačí použít obklady z listů, ale na větší rány bude mnohem lepší odvar z ovoce. Uvidíte, že se rána zahojí během pár dnů.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-blackberries/
Přidat na Seznam.cz