Zapomenout na borůvky je chyba. Díky správné péči na podzim budou v létě obsypané plody

Účelem pěstování borůvek je získat bohatou úrodu. Lahodné ovoce je nejen pokladnicí prospěšných vitamínů a minerálů, ale také produktem pro vyčarování různých jídel včetně dezertů a zavařenin. Na podzim nemůžete nechat keře bez pozornosti. Toto je důležitý čas, ve kterém musíte zajistit, aby rostliny bezpečně přezimovaly a bohatě plodily v nadcházející sezóně.

Podzimní hnojivo pro borůvky

Podzim je obdobím, kdy je třeba mírně upravit přístup k pěstování borůvek. Týká se to především otázky hnojení a pokynů, které s ním souvisejí, musí být provedeny brzy po sklizni – nejpozději na přelomu srpna a září. Následné hnojení keřů nepřinese požadované výsledky. U borůvek je třeba vzdát se přípravků s dusíkem.

Ty by zbytečně stimulovaly růst rostliny. Na podzim se mění výživové požadavky ovocných keřů. Mezi živinami by neměl chybět fosfor a draslík. Díky nim borůvka jemně vstoupí do zimního odpočinku a zároveň získá větší mrazuvzdornost a odolnost vůči útokům plísňových chorob. Dalším důležitým krokem je zastřihávání borůvek.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy stříhat borůvky

Zkušení zahradníci si pravděpodobně dobře uvědomují skutečnost, že je lepší zdržet se prořezávání borůvek až do začátku jara. Díky tomu je nevystavíme mrazu. Z tohoto pravidla však existuje výjimka. Pokud se začátkem podzimu po pečlivé prohlídce keře ukáže, že část výhonků vykazuje první příznaky nemoci, bude třeba je odstranit. Řez by měl být proveden několik centimetrů pod infikovaným místem.

Mnozí zahradníci se ptají, zda je vhodné borůvky vysazovat na podzim. Velkou výhodou výsadby na podzim je, že rostlina má více času k zakořenění a přizpůsobení se novým podmínkám. Je však třeba vzít v úvahu, že mladé sazenice jsou obzvláště citlivé na zmrazení, proto byste měli přistupovat k jejich ochraně před chladem. I když jsme se už rozloučili s letním teplem, stále je důležité postarat se o zavlažování ovocných keřů.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/blueberries/fall-blueberry-planting.htm
Přidat na Seznam.cz