Zamiokulkas je dokonalou dekorací pro každý domov. Tajemství jeho krásy je ukryto ve vodě

Zamiokulkas je módní a velmi nápadná pokojová rostlina, která se v poslední době objevuje v mnoha domácnostech. Kromě dekorativního vzhledu se vyznačuje nízkými nároky a vysokou odolností vůči nepříznivým podmínkám. Zamiokulkas je mimořádně odolná rostlina. Pro svou nenáročnost je známá jako „železná rostlina“. Její velkou výhodou je velmi nízká potřeba vody.

Jak často je potřeba rostlinu zalévat?

Zamiokulkas se vyznačuje silnými stonky a dužnatými, kožovitými listy, které jsou tmavě zelené a mají nápaditý lesk. Vodu si rostlina ukládá v listech a podzemních oddencích. Díky tomu se dobře vyrovnává s nedostatečnou zálivkou, a dokonce i s občasným suchem.

Zamiokulkas vydrží bez vody až tři týdny. Na rozdíl od mnoha jiných rostlin v květináčích přežije naše dovolené bez problémů. Rostlinu je třeba zalévat jen zřídka. Stačí jednou za 1–‍1,5 týdne. Pokud je substrát zcela suchý, je potřeba rostlinu zalít. K tomu se doporučuje použít destilovanou vodu o pokojové teplotě.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty potřebují dostatek slunečního světla a minimum péče
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zalévat zamiokulkas na podzim a v zimě

Přelom podzimu a zimy je obdobím, kdy mnoho rostlin přechází do stavu úplné nebo částečné vegetace. To platí i pro zamiokulkas. Díky pomalejšímu růstu v zimě nepotřebuje tolik vody jako na jaře nebo v létě. Proto bychom měli rostlinu zalévat méně často. Pokud je naopak vzduch v bytě suchý v důsledku vytápění, je vhodné zvážit použití zvlhčovače vzduchu. Dobře funguje také pravidelné, ale jemné kropení rostliny.

Proč rostlině žloutnou listy?

Nejčastější příčinou žloutnutí listů je nadbytek vody. Příliš časté a vydatné zalévání vede k hnilobě oddenků, žloutnutí a následnému opadu listů. Pokud je rostlina přelitá, vyjměte ji z květináče a zkontrolujte, zda kořeny nezačaly hnít. Může být také nutné nahradit půdu suchou zeminou.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny zútulní každý domov. Některé jsou obzvlášť krásné, a přitom nenáročné

Je možné zalévat zamiokulkas pivem?

Mnoho lidí zajímá, jak zalévat zamiokulkas, aby jeho listy měly nápaditý a zdravý lesk. Jedním z domácích prostředků je roztok piva a vody v poměru 1 : 4. Pivo je třeba nejdříve nechat zvětrat. Poté můžete rostlinu zalít nebo postříkat listy tímto „kondicionérem“.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-zz-zamioculcas-zamiifolia
Přidat na Seznam.cz