Buying Fresh Organic Produce Farmers Market Hand Woman Chooses Various Fresh Vegetables

„Vzhledem k roční době tohle nemohl vypěstovat, to musí být koupené,“ podivoval jsem se při návštěvě trhů

Nakupovat na trhu může být fajn, ale také to může vyvolávat mnoho pochybností. Nechci z každého trhovce dělat automaticky podvodníka, to určitě ne, ale někdy se člověk prostě musí zamyslet nad tím, co prodávají. A zda je to reálné.

Byla sobota ráno a my s manželkou jsme se rozhodli, že si uděláme radost a vyrazíme na trh. Chtěli jsme něco čerstvého, něco, co člověk v běžném supermarketu nenajde. A taky, aby to bylo něco kvalitního. Bylo to takové to malé dobrodružství, víte? Supermarket je taková jistota toho, že vždy seženeme co potřebujeme, ale jsme si zároveň vědomi toho, že s kvalitou to tam nemusí být ideální.

Mohlo by vás zajímat:  Ginkgo se stane srdcem zahrady na dlouhé roky. Odolá času i nepřízni počasí

Trh byl super, opravdu, většina stánků byla skvělá. Čerstvé pečivo, které jen tak nekoupíte, vajíčka, která vypadala, že slepice snesla doslova včera, sýry s takovou vůní, že byste je nosili místo parfému, no a ty marmelády a medy – to bych vyměnil za snídani každý den. Tohle všechno logicky končilo v našich taškách.

Ale pak ten stánek se zeleninou. Stál jsem tam a koukal na tu dokonalou zeleninu na pultu a nemohl jsem si pomoct, ale něco mi tam nesedělo. Byl listopad, no a já vím, že papriky a rajčata u nás v tomhle ročním období prostě moc nefrčí. A přitom tyhle kousky vypadaly, jako by je někdo utrhl včera. „Podívej,“ říkal jsem manželce, „tohle musí být dovezené. V téhle době to někdo nemůže mít z vlastní zahrady, to snad ani není možné.“

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství bohaté úrody rajčat odhaleno: díky chlebovému hnojivu porostou o sto šest

Manželka se na mě koukla, trochu zamumlala, že to je divné, ale že třeba mají nějaký zázračný skleník nebo co. Jenže já nevěřil. Když jsem byl kluk, babička mi vždycky říkala, jak je důležité jíst to, co roste, kdy to má růst. A tohle nebylo ono. „Ne, nebudeme nic brát,“ řekl jsem nakonec a posunuli jsme se k dalšímu stánku. „Radši dám peníze za něco, co je sezónní, nebo je utratím v tom supermarketu, kde si na nic nehrají,“ dodal jsem.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí brambory jsou k nezaplacení. Při správném postupu se můžete těšit z bohaté úrody

Manželka souhlasila a my jsme si nakonec odnesli plnou tašku dobrého jídla, ale od té zeleniny jsme si nic nevzali. A i když nevím, jestli to skutečně vypěstoval, nebo ne, radši jsem se mu vyhnul. Prostě se mi to nezdálo. Tyhle věci se mají prodávat když mají sezonu, a ne několik týdnů až měsíců po ní. Trh je skvělá věc, ale občas je dobré mít na paměti, že i tam se najdou věci, které jsou trochu podezřelé. A já si raději připlatím za čerstvost a kvalitu tam, kde jsem si jistý jejich původem.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz