Vyžeňte klíšťata ze své zahrady nadobro. S jednoduchými tipy se už příští rok neukážou
Na nebezpečné klíště nenarazíme jen v lesích a na loukách, ale i v městských parcích a na zahradě. Malí pavoukovci jsou obrovskou hrozbou pro zdraví. Přenášejí nemoci, například nebezpečnou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Dále přenášejí viry a bakterie, které jsou extrémně nebezpečné pro zdraví a jsou zdrojem mnoha nemocí. Je proto nesmírně důležité se proti nim chránit.
Klíšťata se drží ve vlhku a stínu
Boj s klíšťaty by měl začít u správného oblečení. Dlouhé rukávy a nohavice jim ztíží dostat se ke kůži. Přestože jsou klíšťata slepá, má se za to, že je přitahuje bílá barva. Na bílém oblečení je však snazší všimnout si nezvaného hosta. Klíšťata jsou dále přitahována teplem, pohybem vzduchu a pachem lidského potu.
Na zahradě se snažte nevytvářet husté porosty na tmavých místech. Klíšťata mají ráda vlhkost, pokud je tedy nechcete mít na zahradě, měli byste se vzdát jezírka nebo hustě rostoucího kapradí. Je třeba často zastřihávat stromy a keře, sekat trávník a odstraňovat plevel. Přirozeným způsobem, jak se klíšťat zbavit, je také zasadit do zahrady rostliny, které jim nevoní.

Domácí repelenty
Chemické prostředky nejsou nejlepším řešením. Mají negativní dopad na přírodní prostředí, ale i na domácí mazlíčky. Klíšťata nesnáší vůni ptačí třešně, která je podobná šeříku nebo magnolii. Přírodní postřik vyrobíme z mladých větviček a kůry nakrájených najemno, zalitých studenou vodou (10 litrů na 500 gramů) a povařením. Dále nemají ráda rozsypanou křemelinu, suché slupky z cibule rozdrcené na prášek a nálev z kořenů křenu, který mimo jiné zaplaší i komáry.
V boji mohou pomoci i bylinky. Lze z nich připravit jednoduchý nálev. Dobře poslouží šalvěj, tymián nebo rozmarýn s malým množstvím citronové šťávy. Takový nálev lze přelít do rozprašovače a používat místo klasického repelentu. Pokud nemáme čas, postačí do kapes, batohu nebo ponožek zastrkat pár snítek těchto bylinek.
Zdroj: https://happydiyhome.com/plants-that-repel-ticks/
