Vosy a sršni jsou nevítanými návštěvníky zahrad. Při jejich likvidaci je namístě nejvyšší opatrnost

Mezi množstvím hmyzu, který se u nás vyskytuje, jen málokterý vzbuzuje takový strach jako vosy a sršni. Svá hnízda často staví v okolí lidských obydlí a setkání s nimi může být bolestivé. Pro lidi s alergiemi může být jejich bodnutí i smrtelné. Vosy i sršni jsou považovaní za neužitečný hmyz, který poškozuje úrodu. Na druhou stranu mohou snížit počet komárů a much v okolí.

Proč jsou tak nebezpeční?

Vosí a sršní hnízda v přírodních podmínkách najdeme v dutinách, dírách po jiných zvířatech a ve stromech. Kvůli nedostatku potravy ale často umisťují hnízda do sklepů, na půdy a do garáží nebo dřevníků, kde mají příznivé podmínky pro život. Pokud takové hnízdo objevíte, nepřibližujte se k němu, jakýkoliv pohyb je může vyprovokovat k útoku.

Mohlo by vás zajímat:  Dotěrní komáři otravují v létě život, zaručeně je odradí oblíbené vůně

Vosy a sršni mohou škodit našim plodinám, ale i zabíjet včely, které jsou důležitým prvkem ekosystému. Jejich přítomnost není radno podceňovat. Obě žihadla mají podobné složení jedu a jejich bodnutí není nebezpečné, avšak pouze pro zdravého člověka. Lidé trpící alergií, starší a nemocní i malé děti se musí mít na pozoru.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnízda odstranit?

Vosí a sršní hnízda by se neměla odstraňovat svépomocí. Na internetu sice najdeme rady, jak hnízdo podpálit nebo zalít vařící vodou. Tyto metody ale fungují pouze dočasně, nemusí zničit všechny jedince. Pokud se přeci jen rozhodnete hnízda odstranit sami, dělejte to ráno nebo večer, kdy hmyz není tolik aktivní. Oblečte si ochranný oděv nebo několik vrstev oblečení a použijte specializované hasicí přístroje. Jinak raději zavolejte hasiče.

Mohlo by vás zajímat:  Otravní komáři často zavítají i k nám domů. Vyžeňte je oblíbenými bylinkami

Existuje několik způsobů, jak vosy a sršně odradit od toho, aby si hnízdo postavili v naší blízkosti. V první řadě si do oken nainstalujte sítě proti komárům, které zabrání vlétnutí hmyzu domů. Sršni nemají rádi vůni macešek, levandule, česneku a pelargonie. Vosy zase nesnesou vratič, tymián, mátu, pelyněk a citron.

Zdroj: https://diypestcontrol.com/wasp.htm
Přidat na Seznam.cz