Vědci vyvrátili léta zažitý mýtus. Vitamin C léčbu nachlazení neurychlí, účinnější je jiný

V případě nachlazení se analgetika a protizánětlivé tablety spolu s vitaminem C stávají nedílnou součástí léčby. Čaj s citronem a kyselinou askorbovou v tabletách je duo, které slibuje rychlejší zotavení. Vědecký výzkum však naznačuje, že tento vitamin nemá smysl v případě onemocnění brát.

Role vitaminu C

Vitamin C hraje důležitou roli v lidském těle, protože má antioxidační účinek, podporuje syntézu kolagenu, podporuje syntézu neurotransmiterů a podílí se i na metabolismu. Je to vitamin C, který také ovlivňuje stav dásní a zubů. Již mnoho let se používá v případě nachlazení a chřipky, k posílení imunity a zkrácení doby nemoci.

Po mnoho let byli lidé přesvědčováni, že užívání kyseliny askorbové během nachlazení posílí jejich imunitu a zkrátí dobu infekce. V roce 2007 byl proveden systematický přezkum, který měl prokázat účinnost tohoto vitaminu při nachlazení. Po důkladné analýze a výzkumu se dospělo k závěru, že užívání vitaminu C během nachlazení nezkracuje ani nezmírňuje jeho příznaky.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamin D a nemoci

Vitamin D, především v lidském těle, je určen k udržení správné hladiny vápníku a fosforu. Je nejdůležitější z vitaminů pro růst kostí a jejich udržení v dobrém stavu. Ukázalo se také, že má protirakovinné účinky, chrání před autoimunitními onemocněními a podporuje imunitní systém. Je zodpovědný za přeměnu monocytů na makrofágy, jejichž úkolem je zničit mikroby přítomné v těle.

Další studie ukázaly, že pravidelný příjem vitaminu D může snížit riziko vzniku onemocnění až o 58 procent. Vědci vidí účinnost vitaminu D v tom, že je přítomen v buňkách imunitního systému a díky němu je lidská imunitní odpověď silnější, což zabraňuje rozvoji onemocnění způsobeného viry. Ukázalo se, že pravidelné užívání vitaminu D má kromě podpory léčby osteoartritidy nebo posílení imunitního systému i protizánětlivé účinky.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440113/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166406/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3081446/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279544/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17636648/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_C, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23440782/, https://theconversation.com/vitamin-d-supplements-may-reduce-the-duration-of-the-common-cold-172433
Přidat na Seznam.cz