Tyhle čtyři životabudiče nakopnou imunitu. Podzimní kuchyně nabízí mnoho pokladů pro zdraví

Imunitu je třeba posilovat každý den. Už jen to, jaké potraviny jíme a jaký je náš životní styl, ji může výrazně ovlivnit. Na podzim a v zimě je dobré pamatovat na bylinky a rostliny s antibiotickými a antioxidačními účinky, jako je česnek, cibule, zázvor, kurkuma, tymián, skořice, kardamom, med a mnoho dalších.

Med a kurkuma

Na medovou směs budete potřebovat půl litru medu, dvě paličky česneku, deseticentimetrový kousek kořene zázvoru a šťávu ze dvou citronů. Česnek oloupejte a spolu se zázvorem nakrájejte na kousky. Přidejte citronovou šťávu, rozmixujte a přidejte med. Smíchejte do homogenní konzistence, uzavřete a uložte na tři dny do lednice. Užívá se lžička denně, v případě nachlazení tři lžičky.

Na lék s kurkumou budete potřebovat jeden grapefruit, citron, 2 až 3 stroužky česneku, oddenek kurkumy, kousek zázvoru a 3 lžíce medu. Citrusy oloupejte a rozdělte. Vložte do hrnce, přidejte prolisovaný česnek a nastrouhaný zázvor s kurkumou. Promíchejte a mírně zahřejte, můžete přidat i trochu vody. Nakonec přidejte med, zakryjte a nechte odstát. Teplou směs konzumujte před spaním.

Zdroj obrázku: Freepik

Tymián a citronová tráva

Na nápoj z tymiánu si připravte 3 až 4 lžíce sušeného tymiánu, 3 lžíce mleté kurkumy, 3 až 5 cm kořene zázvoru, 3 lžičky medu, citronovou šťávu a litr vody. Zázvor oloupejte, nakrájejte a vložte do hrnce. Přidejte tymián a kurkumu, zalijte vodou a přikryté přiveďte k varu. Po vychladnutí přidejte citronovou šťávu a med. Konzumujte podle potřeby při infekcích horních cest dýchacích.

A nakonec nálev z citronové trávy, na který si připravte 3 až 5 listů čerstvé citronové trávy nebo 15 gramů sušené, 3 oddenky kurkumy, 3 cm kořene zázvoru, 5 kousků kardamomu a litr vody. Zázvor a kurkumu oloupejte a nakrájejte na tenká kolečka. Vložte do hrnce, přidejte citronovou trávu a nadrcený kardamom. Zalijte vodou a velmi pomalu přiveďte k varu. Pijte při bolestech hlavy a při nachlazení.

Zdroj: https://www.birthsongbotanicals.com/blogs/birth-song-blog/4-immune-boosting-herbal-teas-for-the-cold-and-flu-season
Přidat na Seznam.cz