Túje potřebují během zimy speciální péči. Na zásadní věc majitelé zahrad často zapomínají

Špatná péče o rostliny může způsobit, že budou hnědé nebo žluté. Zimy plné tuhých mrazů jsou velkým rizikem pro každou rostlinu na zahradě. Túje nejsou žádnou výjimkou. Musíte se o ně dobře postarat, aby vám na jaře dělaly znovu radost. Zjistěte, jak často zalévat túje, aby byly zdravé. Možná budete překvapení, že potřebují zalévat i během chladných měsíců.

Kdy zalévat túje?

Hodně lidí si myslí, že túje potřebují zalévat jen od jara do podzimu. Není to pravda. Zahradníci je doporučují zalévat i během podzimu. Závlaha v listopadu je dokonce velmi vhodná. Před prvním mrazem byste měli rostliny ještě zalít. Zálivku je zapotřebí provádět asi jednou za měsíc i během zimy, když nastane období tání.

Pro zalévání je důležitá denní doba. V létě za horkého počasí byste měli zalévat večer. Na druhou stranu během jara nebo podzimu je mnohem lepší závlaha ráno, aby měla voda přes den čas na vstřebání do půdy. Zalévání ve večerních hodinách v chladných měsících může způsobit rozvoj houbových chorob. Nechte to proto vždy na ráno.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro závlahu je důležité množství i typ vody

Velmi důležité je samozřejmě také množství vody, které rostlinám poskytnete. Vždy byste měli vyzkoušet vlhkost půdy, protože túje nebudou potřebovat závlahu vždy. Použít k tomu můžete elektronický půdoměr nebo obyčejnou lopatku. Túje se vyplatí zalévat méně často, ale vydatně. Jakmile zjistíte, že je túje suchá, nemusíte se závlahou příliš šetřit. Postupujte ale vždy opatrně.

Budete se divit, ale typ vody je klíčový pro zdraví rostlin. Nejlepší je samozřejmě dešťová voda. Obsahuje totiž kyslík, dusík a oxid uhličitý. Jestli ji nemáte, můžete použít i vodu z kohoutku. Nechte ji ale alespoň 24 hodin stát, aby se z ní vypařil chlór. Během letní sezóny můžete použít také vodu z bazénu, ale pouze bez použití chemie. K zálivce můžete přidat roztok octa a vody, který bude rostliny chránit před škůdci. Stačí 1 sklenice octa na 4 litry vody.

Zdroj: https://www.thujagreengiant.net/winter-care-of-thuja-green-giant/
Přidat na Seznam.cz