Túje jsou citlivé na vodu i živiny. Jejich hnědnutí ale může zavinit i domácí mazlíček

Všechny túje mohou začít dříve nebo později hnědnout. Je to docela časté, a proto je důležité se o ně správně starat. Tato situace může potkat hlavně málo zkušené zahradníky. V tomto případě musíte udělat rázné kroky, abyste jejich zdraví zachránili a užili si krásného a hustého živého plotu. Proč túje hnědne? Podívejme se na nejčastější příčiny tohoto problému.

Špatné zavlažování nebo hnojení

Túje je rostlina jako každá jiná a potřebuje dostatek závlahy. Zapomínat na to nesmíte ani na podzim a v zimě. Túje mají mělký kořenový systém, který jim brání čerpat vodu ze zmrzlé půdy. Během podzimních a zimních měsíců zalévejte rostliny jednou za měsíc. Začátkem listopadu udělejte vydatnější zálivku a půdu zakryjte kůrou. Se zaléváním to ale nesmíte přehánět.

Mohlo by vás zajímat:  Malinké klíště dokáže způsobit obrovské problémy. Většina lidí ho přitom neumí správně vytáhnout

Další častou chybou zahradníků je špatné hnojení. Túje byste měli hnojit jednou ročně, a to brzy na jaře. V případě písčité půdy musíte proces provést dvakrát nebo třikrát za rok. Nedostatek živin může velmi jednoduše způsobit hnědnutí nebo žloutnutí. Túje potřebují hlavně fosfor, draslík a hořčík. Až si budete pořizovat hnojivo, dívejte se hlavně na tyto prvky.

Zdroj obrázku: Freepik

Příliš mnoho zvířat, houbové choroby a škůdci

Máte na zahradě psa? Zvířecí moč může být pro túje velmi škodlivá. Mladé keře jsou na poškození nejzranitelnější, a proto byste je měli před zvířaty chránit. V obchodech si můžete pořídit speciální plot nebo si ho vyrobit sami z drátěného pletiva. Až budou rostliny dospělé, můžete plot odstranit a doufat, že značkování vašeho nebo sousedova psa rostlina přežije.

Mohlo by vás zajímat:  Během zimy rostliny odpočívají a nabírají sílu na jaro. Dřevnaté rostliny si ale zaslouží pozornost

Túje mohou samozřejmě napadnout houbové choroby. Nemoc může rostlina přežít, ale musíte okamžitě zasáhnout s vhodným prostředkem. Na trhu najdete mnoho fungicidů, které vám s tímto problémem pomohou. Hrozbu ale představují také škůdci. Snažte se vždy zjistit, o jakého škůdce se jedná, a v obchodě si pořiďte efektivní prostředek na daného škůdce.

Zdroj: https://www.thespruce.com/why-is-my-arborvitae-turning-brown-2132697
Přidat na Seznam.cz