Photo Different Flatware Dishwasher After Work Domestic Kitchen

Trend vaření v myčce získává stále více fanoušků. Výrobci myček ale varují před katastrofou

Myčka v domácnosti pomáhá s úklidem po obědě nebo večeři, protože umyje rodinnou várku talířů, příborů, skleniček a samozřejmě také hrnců nebo pekáčů. V poslední době se objevují nápady na další využití myčky, především se jedná o vaření nebo zavařování. O této módní vlně vznikla dokonce kuchařka s recepty vhodnými pro vaření v myčce. Pro někoho absurdní nápad, pro jiného hazard, který může vést ke zničení spotřebiče i vytopení sousedů.

Od absurdního pokusu ke kuchařce

Večeře z myčky? Pro Italku Lisu Casaliovou bláznivý nápad, který vyzkoušela. Jednou chtěla ohřát večeři a v myčce bylo dostatek prostoru, neváhala, vložila pokrm do uzavíratelné nádoby a spustila mycí program. Ten večer byl pro Lisu impulsem pro další pokusy s vařením různých pokrmů v myčce, nedlouho poté vydala první kuchařku o vaření v myčce. Podle Lisy je tento způsob přípravy jídla rychlý, snadný a k tomu ekologický. Stačí vybrat správný program pro jednotlivé pokrmy, jak sama uvádí ve své kuchařce.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na neohleduplného souseda: Jeho záhon na balkoně je noční můra
Zdroj obrázku: Freepik

Trend, který se mezi ženami rozmáhá

Od doby, kdy Lisa vydala svou kuchařku, uplynulo takřka deset let a trend se šíří světem internetu čím dál tím více. Ve videích ženy připravují různé pokrmy nebo zavařují, vaření v myčce dokonce preferují i někteří profesionální kuchaři, kteří volí způsob přípravy ve stylu „sous-vide“ využívající vaření ve vakuu v zataveném plastovém sáčku. V myčce se jednoduše nastaví program s přesnou teplotou, což je obdoba řízené parní lázně. Kuchaři tak nejčastěji připravují delikátní kusy masa, které se po dokončení rozplývají na jazyku. Do myčky pak volí především ryby, libové maso, ovoce nebo zeleninu vyjma červené řepy nebo brambor.

Mohlo by vás zajímat:  Pozvěte na svoji zahradu zvířecí přátele, pomohou v boji proti škůdcům

Výrobci myček jsou skeptičtí

Zatímco uživatelé jsou z možného dvojího použití myčky nadšení a vyzdvihují ekonomický a ekologický přínos tohoto způsobu vaření, výrobci jsou skeptičtí. Zařízení není určené k vaření, ale pouze k mytí špinavého nádobí přesně dle návodu. Při roztržení sáčku nebo vylití obsahu ze sklenice nadto hrozí ucpání odpadní trubice, což může vést k vytopení sousedů, proto by si lidé měli tento způsob ohřevu večeře velmi dobře rozmyslet.

Zdroj: https://www.choice.com.au/home-and-living/kitchen/dishwashers/articles/can-you-cook-dinner-in-your-dishwasher
Přidat na Seznam.cz