Tchynin jazyk odpustí sucho i stín. Svou skutečnou výhodu ale ukáže v ložnici

Sanseviera neboli tchynin jazyk je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Přízeň si získala nejen díky svému vzhledu, ale i pro své pozoruhodné vlastnosti, dokáže totiž skvěle čistit vzduch. Jak o tuto jedinečnou rostlinu pečovat, aby nám rostla co nejdéle a nejlépe? Stačí myslet na pár základních pravidel.

Správná teplota

Tchynin jazyk má několik desítek odrůd, jejichž listy mohou dosahovat délky až jednoho a půl metru. Jeho přirozeným prostředím je Afrika, Madagaskar a jižní Asie, ale není problém pěstovat ho i v našich končinách, je poměrně nenáročný. Rostlině musíme zajistit správnou teplotu. V létě jí vyhovuje teplota okolo 24 °C, v zimě by neměla klesat pod 10 °C.

Tchynin jazyk má rád suché prostředí, přemokření mu nesvědčí a může vést k uhnívání kořenů. V létě stačí zalévat jednou za deset dní, v chladnějším období lze tento interval zdvojnásobit. Rostlině se nejlépe daří na slunném nebo jen mírně zastíněném místě a prospívá jí suchý vzduch. Čas od času je třeba očistit listy od prachu vlhkým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Interiér bez rostlin by byl smutný. Některé druhy se hodí do malého i velkého prostoru
Zdroj obrázku: Freepik

Občasné přihnojení

Co se týče substrátu, postačí univerzální směs zeminy pro pokojové rostliny. Je ale třeba mít na paměti, že by substrát měl mít neutrální pH. Rostlina může dorůst do pozoruhodné velikosti, takže jí pořiďte těžký a velký květináč se silnými stěnami, který se jen tak nepřevrhne a rostoucí kořeny nezpůsobí jeho popraskání.

V létě je vhodné rostlinu vyživit hnojivem určeným pro sukulenty a kaktusy. Díky tomu začne vyvíjet krásné a bohaté květy. Tchynin jazyk je známý také pro své čisticí vlastnosti. Nejúčinnější je v noci, proto se vyplatí dát tuto rostlinu do ložnice. Zbavuje vzduch přebytečného oxidu uhličitého a naopak uvolňuje kyslík, což výrazně přispívá ke snadnějšímu usínání a zdravějšímu spánku. Vzhledem k nenáročné péči se jedná o skvělou volbu mezi pokojovými rostlinami.

Zdroj: https://bloomscape.com/plant-care-guide/sansevieria/
Přidat na Seznam.cz