Sytě zelené túje po celý rok: zahradníci radí použít to, co končí běžně v odpadu

Túje je jednou z nejoblíbenějších rostlin, které se používají na živé ploty. Pro výsadbu živých plotů se hodí odrůdy husté a rychle rostoucí. Tyto odrůdy tújí účinně oddělují náš pozemek od sousedů. Výška živého plotu by měla být do tří metrů. Na metr se vysazují dvě až tři rostliny. Túje nemají přesně určený čas na výsadbu. Můžete je vysazovat celý rok kromě období, kdy je půda zmrzlá.

Rostlina je nenáročná na pěstování, a proto si ji vybírá stále více lidí. Někdy se však strom nevyvíjí zdravě, takže si nemůžeme plně vychutnat jeho zelené kouzlo. Ať už začne hnědnout, nebo usychat. Tyto problémy můžou mít vícero důvodů – přehnojení, špatné zalévání nebo nedostatek živin. Proto bychom neměli zapomínat na zásady správného hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní sestřih udrží živý plot krásný a připraví keře na nepředvídatelné období zimy
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zvolit správné hnojivo na túje

Druh hnojiva by měl být přizpůsoben jak ročnímu období, tak i fázi vývoje rostliny. Když je venku slunečno, stromy potřebují dávku hořčíku a dusíku. Bez nich začnou žloutnout a vysychat. Na podzim, kdy počasí není příliš příznivé, by se túje měly přihnojovat směsí bohatou na fosfor a draslík, která posílí odolnost tújí vůči mrazu. Ovšem odborníci radí nehnojit túje hned po zasazení. Hnojit je dobré začít až přibližně po dvou měsících. Hnojivo by mohlo poškodit kořeny. Zalévaní je hodně důležité, hlavně ze začátku, když je zasadíme. Z počátku je třeba udržovat zem, ve které rostou túje, neustále mokrou. Doporučuje se zalévat každý den po dobu jednoho měsíce, a to nejlépe ráno.

Mohlo by vás zajímat:  Při přesazování orchidejí je třeba dodržet některé zásady, aby i nadále dobře rostly

Domácí hnojivo na túje

Nejlepší přírodní hnojivo pro túje často končí ve dřezu. Mluvíme o vodě po vaření zeleniny. Nalijte ji do konve a zalévejte rostliny na zahradě. Je to proto, že zelenina obsahuje mnoho živin, které túje potřebují. Dbejte však na to, aby vývar nebyl předem osolený ani ochucený. Důvodem je, že jakékoli koření může rostlinám uškodit.

Zdroj: https://eastrivernursery.com/blog/21557/watering-plants-use-cooking-water-for-extra-nutrition
Přidat na Seznam.cz