Superpotraviny nemusí stát majlant. Obyčejné lněné semínko je skutečná vitamínová bomba

Lněné semínko je vynikajícím doplňkem zdravých koktejlů a kaší. Skvěle se hodí také na přípravu domácího chleba. Jeho vlastnosti jsou neocenitelné. Semínka pomáhají při žaludečních potížích a žaludečních vředech, kyselém refluxu, bolestech břicha a zácpě. Níže naleznete další vlastnosti a použití lněného semínka.

Je to vitamínová bomba

Lněné semínko se řadí mezi superpotraviny. Tento termín se vztahuje na přírodní a nezpracované potraviny s mimořádně hodnotným složením a zdraví prospěšným účinkem. Není se čemu divit – lněné semínko je opravdová vitamínová bomba. Najdeme v něm především omega-3 mastné kyseliny, vitamíny B, vitamín E a K, kyselinu listovou, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík a zinek. Obsahuje také spoustu antioxidantů.

Výhodou je, že lněné semínko lze zakoupit prakticky v každém obchodě s potravinami. Jeho cena není nijak závratná, stojí pár korun. 100 gramů semínek obsahuje asi 535 kalorií, ale toto množství zkonzumuje najednou jen málokdo. Denní dávka by neměla přesáhnout 50 gramů. Jedna polévková lžíce pak obsahuje asi 53 kalorií. Semínka mají nízký glykemický index, a to 35. Kdo by měl semínka zařadit do jídelníčku?

Mohlo by vás zajímat:  Jak správně navrhnout a zhotovit zimní zahradu?
Zdroj obrázku: Freepik

S čím může pomoci?

Lněné semínko má široké využití. Nejčastěji se používá při různých žaludečních potížích, žaludečních vředech, kyselém refluxu, bolestech břicha a zácpě. Díky vysokému obsahu vlákniny se lněná semínka běžně používají v dietologii. Pravidelná konzumace totiž pomáhá bojovat s kily navíc. Semínka také zlepšují funkci mozku.

Lněná semínka zmírňují zánět, tiší kašel, zlepšují činnost srdce a snižují glykémii u pacientů s cukrovkou. Snižují krevní tlak, regulují hormonální rovnováhu a snižují riziko některých druhů rakoviny. Zklidňují proleženiny a popáleniny. Využití najdou i v kosmetickém průmyslu, jsou běžnou součástí produktů péče o tělo a vlasy. Hydratují, vyživují a zabraňují lámavosti.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds
Přidat na Seznam.cz