Staré pneumatiky by neměly končit poházené na zahradě, až na výjimku, kdy je to dobrý nápad

Pokud máte zahradu nebo dvorek a starší pneumatiky, které již dosloužily svému původnímu účelu, nevyhazujte je. S trochou trpělivosti a šikovnosti vám ještě poslouží jako pěkné a funkční dekorace a u vaší zahrádky se pak každý rád zastaví.

Co budete potřebovat

K výrobě květináče z pneumatiky budete potřebovat:

  • starší, ale neperforovanou pneumatiku 
  • prostředek k odmaštění
  • syntetickou barvu nebo akrylový sprej, a případně také
  • křídu, a 
  • ostrý nůž a nůžky.

Jak postupovat

Základem je pneumatiku nejprve dobře omýt, zbavit nečistot a odmastit, k čemuž můžete použít například ředidlo nebo technický benzín, případné jiný vhodný prostředek. Takto připravenou pneumatiku je pak vhodné nabarvit, a to pomocí syntetické barvy nebo akrylového spreje.

Pokud chcete mít umělečtější kousek, můžete si na povrchu gumy pomocí křídy nakreslit nový obrys, například vlnkovaný, a potom jej pomocí ostrého nože odříznout nebo vystřihnout pomocí nůžek.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Fantazii se samozřejmě meze nekladou. Můžete například navrstvit na sebe několik různobarevných květináčů nebo je můžete do svahu vyskládat tak, že se budou částečně překrývat a tvořit několik řad za sebou, což působí velice dekorativně.

Možnosti využití

V na zemi umístěných květináčích z pneumatik nemusíte pěstovat jen květiny, hodí se také například k pěstování bylinek nebo zeleniny. Můžete například květináče střídavě osadit a střídavě vysypat dekorativními kamínky nebo oblázky. Využít je můžete dokonce i k založení kompostu.

Menší pneumatiky můžete například srovnat do řady ve tvaru přímky nebo vlnky a použít je tak k oddělení části venkovního prostoru, například u bazénu.

Další neotřelou možností je barevný květináč z pneumatiky zavěsit na zeď nebo i na strom a využít jej k pěstování popínavých a plazivých druhů rostlin. K zavěšení můžete použít železný kruh a řetěz nebo pevné lodní lano, které můžete rovněž nabarvit.

Pokud však nevěříte svým tvůrčím schopnostem, můžete si květináč vyrobený z recyklovaných pneumatik zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Zdroj: tisztajovo.hu, Autorský text
Přidat na Seznam.cz