Staré krabice je nejlepší nechat válet na zahradě. Rostliny z nich budou nadšené

Kartonové krabice můžete vyhodit do kontejneru k recyklaci, ale stejně dobře je také využijete na zahradě. Mulčování je velmi důležité pro zdraví půdy i rostlin. A použít na to můžete i kartonové krabice. Má to mnoho výhod a nebudete muset plýtvat papírovým odpadem, který máte doma. Jaký karton bude pro mulčování nejlepší?

Proč musíte mulčovat půdu na zahradě?

K mulčování se obvykle používá kůra, sláma, piliny nebo kompost. Tyto prostředky zabraňují tvorbě tvrdé krusty na vršku půdy, zlepšují její strukturu a obohacují ji organickými látkami. Velmi dobrou možností je zakrytí zahradních záhonů kartonovými krabicemi. Celulóza z krabice přitahuje žížaly, které půdu dokonale provzdušní.

Jaké kartony jsou na mulčování nejlepší?

Kartonové krabice určené k mulčování musí být zcela přirozené. Nejlepší jsou šedé nebo hnědé krabice bez laku a fólií. Před použitím na zahradě musíte odstranit všechny štítky, nálepky, pásky a sponky. V zemi se nerozloží a budou dělat jen problémy. Nedávejte na záhony také kartony znečištěné od oleje, chemikálií nebo tuků.

Zdroj obrázku: Freepik

Postup při mulčování půdy krabicemi

Mulčování kartony můžete používat na okrasné i užitkové záhony. Použití krabic je přitom velmi jednoduché. Stačí položit kartony vedle sebe. Nesmí mezi nimi zůstat volný prostor. Potom je namočte vodou a po stranách naskládejte kamínky. Kartonové krabice na záhonu ale nemusí být vůbec vidět. Zakryjte je vrstvou dalšího mulče, jako je kůra, sláma, jehličí nebo suché listí.

Velkou výhodou mulčování je zadržování vlhkosti v půdě. Nemusíte díky tomu tolik zalévat, protože voda se nebude tak rychle vypařovat z půdy. Další výhodou je zásobení rostlin živinami a tepelná izolace půdy. Bohužel má mulčování kartonem i pár nevýhod. V hodně vlhké půdě může způsobit hnití substrátu a přitahovat slimáky. Ve většině případů je ale velmi výhodné pro zahradu.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/use-corrugated-cardboard-mulch-35031.html
Přidat na Seznam.cz