Se šťovíkem koňským zahrádkáři bojují úplně zbytečně. Tuhle léčivku se vyplatí nasbírat do zásoby

Léčí chudokrevnost, ale zatočí také se záněty nebo s průjmy. Koňský šťovík roste v mokřadech, na březích vodních toků nebo ve vlhkých lokalitách a může si jej nasbírat každý zcela zdarma. Tento druh šťovíku navíc pomáhá s celou řadou neduhů, proto je vhodné se po této bylině poohlédnout při procházkách a nasbírat si ji do zásoby. S jakými potížemi si ještě ví rady?

Plevel, který léčí

Koňský šťovík leckdo považuje za plevel, který končí na rumišti. Tato bylina s výškou 150 až 200 centimetrů se vyskytuje ve vlhkých oblastech, na slatiništích, v mokřadech i na loukách takřka po celém světě, tuzemsko nevyjímaje, byť v Česku není příliš známý a o jeho účincích ví pouze zkušení příznivci lidové medicíny. Vyznačuje se vysokým vzrůstem a dlouhými listy s kadeřavými okraji. Květenství typu lata jsou podlouhlá a hroznovitá. Pro léčebné účely se sbírají kořeny a semena.

Mohlo by vás zajímat:  I na malé procházce si lze nasbírat chutné ingredience, které vylepší nejedno jídlo
Zdroj obrázku: Freepik

Kořeny a semena na léčivý nálev

Léčivé účinky šťovíku koňského jsou známé dlouhá staletí, kořeny se vykopávají na podzim nebo v brzkém jaře. Po očištění a oloupání se plátky kořenů suší, obdobně se sbírají semena v průběhu podzimu, kdy změní barvu a ztmavnou, což značí zralost. Po usušení se uchovávají do zásoby ve skleněných nádobách s uzávěrem. Sušení musí probíhat při teplotě pod 50 stupňů Celsia, je možné použít sušičku nebo horkovzdušnou troubu. Na přípravu nálevu je potřeba lžíce sušeného kořene na 200 mililitrů vody, která se vaří po dobu 5–‍7 minut a užívá se po 30 minutách louhování.

Léčivé účinky šťovíku

Šťovík koňský je pokladnicí cenných flavonoidů, organických kyselin, tříslovin, také šťavelanu vápenatého, organických kyselin. Z minerálů pak obsahuje železo, které pomáhá léčit anémii. Léčivý nálev má protizánětlivé a antiseptické účinky, užívá se při kataru horních cest dýchacích. Zároveň se používá při žaludečních obtížích a při otravách. Napomáhá vylučovat toxiny z těla, nadto vykazuje laxativní účinky. Nálev podporuje regeneraci poškozených tkání, užívá se při kožních vředech. Funguje při zevním použití na očištění pleti při akné nebo atopické dermatitidě.

Zdroj: https://www.rxlist.com/sorrel/supplements.htm
Přidat na Seznam.cz