S chryzantémami se nemusíme rozloučit. Stačí málo a přežijí až do jara
Chryzantémy jsou rostliny, které si spojujeme především s podzimem a Dušičkami. Jsou odolné vůči nepříznivým povětrnostním vlivům, zejména nízkým teplotám. Každý rok se objevují na hrobech našich blízkých, bohužel jejich krása během pár dní pomíjí, květy blednou a končí v odpadních kontejnerech, odkud putují na skládku.
Chryzantémy mohou přezimovat
Naštěstí existuje způsob, jak chryzantémy zachránit a prodloužit jejich životnost na maximum. Tím šetříme nejen přírodu, ale i svou vlastní peněženku – nemá smysl utrácet za něco, co po pár dnech stejně skončí v odpadcích. V první řadě zvažte přezimování těchto rostlin. Rostlinu je třeba zkrátit asi o 15 centimetrů po odkvětu a umístit ji do sklepa, garáže nebo jiné chladné místnosti bez přístupu slunce. Čas od času je dobré ji mírně zalít.
Květináč s chryzantémami pak v březnu můžeme vynést ven a dopřávat rostlinám častější zálivku. Až rostlině vyraší nové výhonky, můžeme ji rozdělit na menší sazenice a přesadit do jiného květináče s novým substrátem. Rostliny lze také zasadit do země, avšak tuhé mrazy většinou nepřežijí a uhynou. Nejvíce mrazuvzdorné jsou odrůdy s drobnějšími květy.

Lze je vysadit i ven
Pokud se k tomuto kroku přesto rozhodnete, vězte, že přesazování chryzantém do země je velmi jednoduché. Nejprve je třeba odstranit výhonky a poté rostlinu umístit na vybrané místo a vydatně zalévat. Pokud jsou teploty stále ještě nízké, je dobré chryzantémy chránit mulčovací kůrou nebo jehličím. Někteří zahrádkáři rostliny zasazují pod úroveň země a následně je zasypou hlínou, aby je ochránili.
Pokud i přes veškerou snahu rostliny nepřežijí nepříznivé klimatické podmínky, není nutné je vyhazovat do kontejnerů nebo popelnic. Sušené chryzantémy lze dobře kompostovat. Ze sušených květů lze také vyrobit podzimní dekoraci nebo věnec, kterým ozdobíte terasu, vchodové dveře nebo slavnostní stůl.
Zdroj: https://www.countryliving.com/gardening/a19663900/chrysanthemum-flower/
