S chryzantémami se nemusíme rozloučit. Stačí málo a přežijí až do jara

Chryzantémy jsou rostliny, které si spojujeme především s podzimem a Dušičkami. Jsou odolné vůči nepříznivým povětrnostním vlivům, zejména nízkým teplotám. Každý rok se objevují na hrobech našich blízkých, bohužel jejich krása během pár dní pomíjí, květy blednou a končí v odpadních kontejnerech, odkud putují na skládku.

Chryzantémy mohou přezimovat

Naštěstí existuje způsob, jak chryzantémy zachránit a prodloužit jejich životnost na maximum. Tím šetříme nejen přírodu, ale i svou vlastní peněženku – nemá smysl utrácet za něco, co po pár dnech stejně skončí v odpadcích. V první řadě zvažte přezimování těchto rostlin. Rostlinu je třeba zkrátit asi o 15 centimetrů po odkvětu a umístit ji do sklepa, garáže nebo jiné chladné místnosti bez přístupu slunce. Čas od času je dobré ji mírně zalít.

Mohlo by vás zajímat:  Krásné květiny mohou být nejen ozdobou, některé se pyšní také léčebnými účinky

Květináč s chryzantémami pak v březnu můžeme vynést ven a dopřávat rostlinám častější zálivku. Až rostlině vyraší nové výhonky, můžeme ji rozdělit na menší sazenice a přesadit do jiného květináče s novým substrátem. Rostliny lze také zasadit do země, avšak tuhé mrazy většinou nepřežijí a uhynou. Nejvíce mrazuvzdorné jsou odrůdy s drobnějšími květy.

Zdroj obrázku: Freepik

Lze je vysadit i ven

Pokud se k tomuto kroku přesto rozhodnete, vězte, že přesazování chryzantém do země je velmi jednoduché. Nejprve je třeba odstranit výhonky a poté rostlinu umístit na vybrané místo a vydatně zalévat. Pokud jsou teploty stále ještě nízké, je dobré chryzantémy chránit mulčovací kůrou nebo jehličím. Někteří zahrádkáři rostliny zasazují pod úroveň země a následně je zasypou hlínou, aby je ochránili.

Mohlo by vás zajímat:  Rododendrony rozzáří zahradu monumentálními květy. Péči o ně zvládne každý v několika krocích

Pokud i přes veškerou snahu rostliny nepřežijí nepříznivé klimatické podmínky, není nutné je vyhazovat do kontejnerů nebo popelnic. Sušené chryzantémy lze dobře kompostovat. Ze sušených květů lze také vyrobit podzimní dekoraci nebo věnec, kterým ozdobíte terasu, vchodové dveře nebo slavnostní stůl.

Zdroj: https://www.countryliving.com/gardening/a19663900/chrysanthemum-flower/
Přidat na Seznam.cz