Roztomilý hraboš se na zahradě mění v úhlavního nepřítele. Pro rostliny představuje skutečnou hrozbu

Hraboši patří v tuzemsku mezi největší škůdce v zemědělství, dokážou zlikvidovat takřka všechny druhy zemědělských plodin, nezastaví se ani před ovocnými sady a před sklady či sýpkami, kde páchají další škody. Při objevení drobného hlodavce na zahradě není radno čekat, během krátké chvilky může zlikvidovat několikaletou práci a úsilí zahradníka. A jak tedy na hraboše? Použitím agresivních prostředků? Nikoli, existují mnohem efektivnější a přírodní metody, které zabrání návštěvám nezvaného hosta.

Hraboš jako roztomilý hlodavec? Ani náhodou!

Takový maličký a roztomilý! Tomuto názoru nesmí žádný zahradník podlehnout, protože může přijít veškerá jeho dřina na zahradě nebo v sadu vniveč. Hraboš je hojně rozšířeným hlodavcem, který pustoší zahradu nebo úrodu po celý rok, likviduje totiž kořenový systém rostlin, ohryzává stromky, keříky a sazenice, ale chutnají mu též plody nebo semena. Rozhodně nejde o žádného domácího mazlíčka, byť může připomínat laboratorní myšku nebo křečka. Měří na délku jako dlaň, přičemž třetinu jeho těla tvoří ocásek. Má šedočervené zabarvení a špičatou tlamičku a velké oči.

Mohlo by vás zajímat:  Drahé krémy jsou zbytečné. Proti vráskám pomůže obyčejná zelenina ze zahrádky
Zdroj obrázku: Freepik

Skořicí proti hrabošům

Mnohdy si pletou lidé hraboše s myší domácí, ale prvně jmenovaný hlodavec vytváří spletitou síť chodeb, které jsou dlouhé desítky metrů. Poškozuje nevratně cibulky nebo kořeny okrasných i kulturních rostlin, proto je dobré se zaměřit právě na nory, kam stačí nasypat čerstvě mletou skořici a otvor uzavřít zeminou. Tím se aroma rozšíří tunely a hraboš si začne hledat jiné útočiště.

Česnek i listy ořešáku

Hraboši nesnesou různé pachy, proto lidé dávají do nor kočičí nebo psí chlupy, ale pomohou též aromatické rostliny. Výtečným přírodním odpuzovačem hlodavců je česnek, pár stroužků nebo prolisovaný česnek se může vložit do nor, ale taktéž zasadit do záhonů. Pomohou též listy ořešáku nebo větvička z túje, protože má tato rostlina specifické aroma. Mezi další odstrašující rostliny patří máta, medvědí česnek, hořčičné semínko, skočec nebo pryšec, které se mohou zasadit na kraje záhonů nebo do rohů zahrady.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/
Přidat na Seznam.cz