Roztomilého ježka z pozemku nevyhánějte. Je nejlepším přítelem každého správného zahradníka

Ježci jsou malí a roztomilí savci, kteří mohou hodně pomoci vaší zahradě. Ježci totiž s radostí spořádají zahradní škůdce, a to hlavně slimáky a brouky. Dobrou zprávou je, že na zahradě neudělají žádnou škodu. Jen vás zbaví škodlivých škůdců, které na zahradě rozhodně mít nechcete. Ukážeme vám, jak můžete ježky nalákat na svou zahradu a udržet je tam co nejdéle.

Čím pohostit ježka?

Při setkání s ježkem na zahradě i mimo ni ho můžete jednoduše pozorovat. Hluk a rychlý pohyb ho vyděsí a způsobí, že se stočí do klubíčka. Ježkům můžete nabídnout ovoce, ale pochutnají si také na hmyzu nebo žížalách. Potravu přitom přirozeně hledají v trávě a listí. V žádném případě ježky nekrmte kousky chleba nebo mlékem. To by jim mohlo hodně ublížit.

Ukázalo se, že jsou ježci velmi odolní vůči mnoha přirozeně se vyskytujícím toxinům. Nedokážou se ale bránit proti umělým toxinům. Nejčastěji jim ublíží konzumace infikovaného hmyzu. Hrozbou pro ježky jsou také sekačky. Ve večerních hodinách budou v trávě špatně vidět a mohli byste je sekačkou zabít. Jestli máte na pozemku jezírko, měli byste zvážit jeho oplocení.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ježky zabavit na vaší zahradě?

Na podzim se ježci připravují na zimní spánek. S tím jim můžete snadno pomoci. Nechte na zahradě hromady listí a větví. Stejně tak jim můžete koupit v obchodě domeček, který má dva malé vchody a otvory, kterými půjde dovnitř vzduch. Díky tomu se schovají před mrazem a zároveň vám na podzim i na jaře pomohou s nechtěnými škůdci na zahradě.

Chcete-li ježky na své zahradě udržet a nabídnout jim pohodlný domov, nepoužívejte na zahradě chlór a chemikálie. Můžete jim tím hodně ublížit. Vyhýbejte se také jedům na hmyz a buďte velmi opatrní při sekání trávy na podzim i na jaře. Nezapomeňte na zahradě nechat hlavně hromady s listím, kde budou ježci hledat potravu a potom si tam postaví také hnízdo.

Zdroj: https://www.bournemouthecho.co.uk/news/18421219.gardening-9-ways-protect-hedgehogs-garden/
Přidat na Seznam.cz