Připravte rostliny na dovolenou. Příjemné klima a samozavlažování je udrží spokojené i několik týdnů

Přáli jste si někdy, abyste nemuseli kvůli dovolené otravovat sousedy? Aby nemuseli chodit k vám domů zalévat rostliny ve vaší nepřítomnosti? Nechcete jim přidělávat starosti a práci? Nebo naopak nemáte nikoho, komu věříte natolik, že byste mu svěřili dům? Vůbec nevadí! I tak můžete odjet na delší dovolenou, než je jeden víkend. Zabezpečit rostliny tak, aby zvládly vaši delší nepřítomnost není vůbec složité. Níže se dočtete jak na to.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné umístění rostlin

Pokud se rozhodnete odjet pryč na delší dobu, sundejte rostliny ze slunných parapetů. Mnohem lépe jim přechodně bude, když je umístíte do koupelny nebo na kuchyňskou linku. Když nebudou na přímém slunci, budou potřebovat mnohem méně vody než obvykle, a právě proto jim bude během vaší nepřítomnosti stačit pouze zlomek vody. Mnohem lépe jim bude, pokud kolem nich bude proudit vzduch, a proto je vhodné nechat otevřenou alespoň mikroventilaci.

Zajistěte dostatek vody

Neumisťujte každou rostlinu jinam. Mnohem vhodnější je umístit co nejvíce rostlin spolu, v ideálním případě úplně všechny. Nechte rostliny stát blízko sebe, jen tak si vytvoří přirozené klima a budou schopné udržovat mnohem více vody po delší dobu. Těsně před odjezdem je velmi důležité porosit všechny rostliny. A to i takové, které nemají rosení v lásce. Na listech se voda drží mnohem déle a přechodné rosení není problém pro žádnou rostlinu. To, co musíte udělat teď, je umístit do středu hnízda rostlin misku s vodou, která bude odpařovat vodu a udržovat vyšší vzdušnou vlhkost.

Zdroj obrázku: Freepik

Samozavlažování rostlin

Velmi vhodné je mít zasazené rostliny v samozavlažovacích květináčích. Pokud takovou možnost nemáte, není nutné je hned běžet koupit a před dovolenou všechny rostliny přesazovat. Mnohem jednodušší bude zakoupit samozavlažování do běžných květináčů. Nejčastěji se prodávají ve formě koulí, které naplníte vodou a zapíchnete do substrátu k rostlině.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/while-youre-away-vacation-care-for-houseplants.htm
Přidat na Seznam.cz