Připravit nové rostliny pro další sezonu je možné několika způsoby, které nám zahrada sama nabízí

Rostliny pro vaši zahradu byste vždy měli vybírat ty nejlepší – zdravé a vyvinuté. Pouze z takových rostlinek se budete moci těšit. I z jejich bohaté úrody. Například takové trvalky nebo jahody by měly být nejméně tři roky staré. A muškáty a jiné oblíbené balkonové květiny by měly být staré jen jeden rok.

Semínka

Sbírejte semínka z rostlin. Jakmile je posbíráte, rozložte je a nechejte je usušit. Jakmile jsou připravena a řádně vysušená, můžete je rozházet. Například sléz nebo třapatky jsou mrazuvzdorné, takže se o ně nemusíte bát. Ostatní schovejte do papírového sáčku a umístěte do suchého prostoru. Vyčkejte na jaro.

Zdroj obrázku: Freepik

Řízky vybírejte důkladně

Z nekvetoucího vrcholu různých keřů nebo stromků uřízněte několikacentimetrové stonky a vložte je do vody. Jakmile zakoření, přesaďte je do květináče s univerzálním substrátem, který smícháte s pískem v poměru 1 : 5. Do jara větvičky skladujte na okně bez radiátoru. Takto lze nejlépe rozmnožovat fuchsie a muškáty.

Mohlo by vás zajímat:  Pozor na to, jaké rostliny si pouštíte k tělu. Některé dokážou ošklivě podráždit pokožku

Přesazování

Pokud chcete vykopat květiny nebo je rozsadit, měli byste je vykopat i se značným množstvím hlíny. Opatrně je vytáhněte a do připravené jamky, kterou zalijete, můžete rostliny rozsázet. Tímto způsobem je nejlepší přesazovat kosatce, konvalinky a tulipány.

Zdroj obrázku: Freepik

Množení pomocí výhonků

K tomuto kroku jsou nejideálnější jahody nebo břečťan. Jestli jste si všimli výhonků, které jahody produkují, ušetří vám příští jaro peníze. Výhonky, které mají uprostřed takzvaný kloub a listy, umístěte do květináče a zafixujte drátkem. Jakmile šlahoun zakoření, odstřihněte ho od druhé rostliny a uchovávejte doma na celou zimu. Na jaře jahody můžete zasadit do zahrady.

Závěrem

Doporučujeme nerozmnožovat rostliny v horkém počasí, sazenice by mohly vyschnout. Každé jaro zahajte sezónu pěstování řádnou přípravou zahrady. Odstraňte plevel a nakypřete půdu. Díky tomuto postupu nebudou mít nové kořeny potíže s růstem. Navíc budou mít přístup k vodě a živinám. Půdu můžete také promíchat s kompostem.

Zdroj: https://www.improvenet.com/a/choosing-the-right-flowers-for-your-garden
Přidat na Seznam.cz