Příjemné léto dokáže zkazit otravný hmyz. Nebezpečná alergická reakce se může objevit kdykoli

Bodnutí včely, vosy, sršně nebo komára není pro nikoho potěšením. Ale pro lidi, kteří jsou alergičtí na jed tohoto hmyzu, to může být také hrozba pro život. Poradíme vám, jak se vyhnout bolestivému bodnutí nebo co dělat, pokud vás už bodavý hmyz štípl.

Co je to alergická reakce

Alergická reakce na jed hmyzu je charakterizována výskytem abnormálních symptomů po kousnutí nebo štípnutí. Otok a zarudnutí jsou větší, pokrývají větší oblast těla, mohou trvat mnohem déle než u zdravého člověka. Mohou se vyskytnout také bolesti hlavy, horečka, zimnice. Při velmi silných alergiích se mohou objevit i život ohrožující příznaky jako potíže s dýcháním a anafylaktický šok.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle surovina nepatří jenom do těsta, ale prospívá i tak náročným rostlinám, jako jsou orchideje. Jen se to nesmí přehnat

Soubor symptomů a jejich intenzita jsou vždy individuální, i když to může být ovlivněno i faktory, jako je krevní tlak, věk, onemocnění dýchacích cest a srdce, jakož i to, jak často nás hmyz kousne. Nejčastěji se alergie na jed vyskytují po bodnutí včelami, vosami, sršněmi a po kousnutí čmeláky. Nejlepší je pokusit se vyhnout kontaktu s tímto hmyzem. U včel a čmeláků je to poměrně jednoduchý úkol, tento hmyz je v podstatě přátelský a zajímá se jen o svou vlastní práci.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se vyhnout bodnutí

Zdravý rozum a všímavost nám často umožní vyhnout se bodnutí hmyzem. Stojí však za to dodržovat několik jednoduchých pravidel. Když vidíte nebezpečný hmyz v blízkosti, nepropadejte panice, nemáchejte rukama, protože to může způsobit útok. Pokud pijete sladké nápoje na čerstvém vzduchu, zkontrolujte, zda se vám ve sklenici netopí vosa nebo včela, a raději se vzdejte chůze naboso po trávníku. I zbytky jídla, které necháváme venku na stole, mohou přilákat nezvané bodavé hosty.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nejlépe a rychle upravit na jaře zahrádku

Pokud se však už neštěstí stalo a nějaký hmyz vás poštípal, nepropadejte panice. Na začátek odejděte z místa bodnutí, aby se kolem vás neukázalo větší množství hmyzu. Na místo bodnutí si položte obklad s ledem. Podle receptů starých babiček je nejlepší na místo bodnutí přiložit polovinu odříznuté cibule. Pokud vás bodla včela, zkontrolujte, zda v místě pichu nemáte žihadlo, pokud ano, co nejrychleji jej odstraňte. Pokud jste v minulosti měli silné alergické reakce, měli byste mít po ruce stříkačku s epinefrinem. Pokud je to nutné, neprodleně navštivte nemocnici.

Zdroj: https://reverehealth.com/live-better/treat-prevent-insect-allergies/
Přidat na Seznam.cz