Přesahující větve ze sousedova pozemku lze řešit i soudně. Dohoda je ale vždy nejlepší variantou

Sousedské vztahy někdy nebývají růžové. Mnoho sporů se vede o stromy a keře, které přesahují na cizí pozemek. Je možné přesahující větve na vlastní pěst odřezat, nebo se jedná o poškozování cizího majetku? Může soused požadovat, abyste přesahující větve odřezali sami? A co dělat, když se strany nedohodnou?

Bez předchozí výzvy to nepůjde

Když soused neuposlechne výzvu k odstranění přesahujících větví, často lidé berou věci do vlastních rukou. Podle občanského zákoníku jsou hranice pozemku vymezené nad i pod povrchem země, takže větve visící přes plot nebo kořeny zasahující na naši zahradu lze legálně odstranit. Předtím je ale třeba vyřídit několik formalit. Musí tomu například předcházet písemná žádost souseda o odstranění.

Mohlo by vás zajímat:  Zkušení zahradníci nechávají na záhonech válet staré krabice. Z bizarního nápadu těží po celý rok

Pokácení celého stromu nebo keře není bez souhlasu vlastníka možné. Stromy a keře by však měly být vysázeny v takové vzdálenosti od hranice pozemku, aby nedocházelo k jejich přesahu na sousední plochu. Pokud se to přesto děje, při odstraňování větví můžeme vstoupit i na sousední pozemek, pokud je to nezbytné, a vlastník tohoto pozemku nám v tom nemůže bránit. V případě jakéhokoliv poškození na jeho pozemku ale může požadovat náhradu.

Zdroj obrázku: Freepik

Návod, jak sepsat výzvu k odstranění větví

Podobné je to i s kořeny a plody stromů a keřů, které vždy patří tomu, na jehož pozemku se nachází. Než se ale vrhnete na odřezání přesahujících částí, měli byste sousedovi nechat přiměřenou lhůtu, během které může problém napravit sám. Ideální je písemná výzva. Pokud je neúspěšná, ale vy se do řezání pouštět nechcete, lze se obrátit na soud.

Mohlo by vás zajímat:  Květiny ze supermarketu mohou vydržet dlouhé roky, potřebují ale zvláštní péči

Výzva k odstranění přesahujících částí stromů a keřů by měla obsahovat datum a místo vyhotovení, údaje vlastníků pozemků, obsah odůvodňující nutnost odstranění větví nebo kořenů, lhůtu, do které by měl být problém napravený, a podpis osoby žádající o provedení. Je vhodné, aby dopis obsahoval frázi „Výzva k odstranění větví“.

Zdroj: https://www.citizensadvice.org.uk/housing/problems-where-you-live/if-you-disagree-with-your-neighbour-about-a-tree-or-hedge/
Přidat na Seznam.cz