Přelévání škodí stejně jako přeschnutí. Kořeny trpí a vyžadují rychlou pomoc

Rostlinám škodí, když na ně zapomínáme se zálivkou, ovšem přelévání jim také vůbec nesvědčí. Přebytečná voda je nebezpečná obzvláště pro rostliny, které pěstujeme v uzavřených vnějších miskách. Tekutina, která se drží na dně květináče, ničí kořenový systém.

Pokud dojde k přelití, je třeba podklad vysušit

Rozhodující je v tomto případě čas. Pokud je květina ve vodě příliš dlouho, zachrání ji pouze přesazení, protože kořeny mohou začít hnít. Pokud se rostlina koupe pouze několik hodin, můžete použít jednoduchý trik.

Zdroj obrázku: Pixabay

Abyste se přebytečné vody zbavili co nejrychleji, stačí do substrátu vložit několik tamponů. V závislosti na stupni zaplavení je nutné tento postup opakovat. Je důležité, aby tampony byly vloženy do substrátu tak, aby nedošlo k poškození kořenů rostliny. Je těžké odhadnout, jak dlouho byste tampony v půdě měli nechat. Tato doba totiž závisí na druhu rostliny a také na stupni způsobených škod. 

Mohlo by vás zajímat:  Domácí hnojiva povzbudí pokojovky k růstu. Vyzkoušet lze hořčici, želatinu nebo aloe vera

Při velkém poškození rostlinu zasaďte do nové zeminy

Kořeny, které již začaly hnít, opatrně odstraňte. Rostlinu poté dejte na teplé místo bez průvanu a počkejte, až úplně uschne. Vodu z kořenů rozhodně nevytlačujte. Přebytečná tekutina je činí ještě citlivější, pouhým dotekem jim můžete ještě více ublížit. Po jednom nebo dvou týdnech můžete rostlinu znovu zasadit do nového, nezalitého substrátu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Než rostlinu zasadíte, ujistěte se, že podklad byl obohacen vrstvou drenáže. Odvodnění zajistí několik kamínků, které položíte na dno květináče. V malém budou stačit oblázky 2–3 cm velké, ve větším by jejich velikost mohla být až 5 cm. Díky tomu bude rostlina chráněna před přelitím, ale také budou mít kořeny přístup ke vzduchu. Mnoho vody znamená nebezpečí pro sukulenty, kaktusy a některé druhy orchidejí. Jestliže se rozhodujete, jakou květinu koupit a víte, že často rostliny přeléváte, vyberte takovou, která má ráda vlhký nebo velmi vlhký substrát. 

Přidat na Seznam.cz