Flower 4335996 1920

Přehlížené detaily upozorní na vadnutí rostlin na parapetu, čas na záchranu ještě je

Květiny v květináčích si většina z nás pořizuje hlavně kvůli zútulnění bytu nebo domu. Vytvářejí útulnou atmosféru, zdobí byt a navíc nádherně vypadají a voní, pokud se o ně dobře staráte. Jejich životnost ale může být kratší. Existuje mnoho důvodů, proč květiny předčasně vysychají, mohou za to choroby, škůdci i nesprávná péče. 

Jaké jsou první příznaky problémů u květin?

Hned byste si měli všimnout žlutých nebo hnědých listů květin. Je třeba rozlišit, jestli se jedná o jeden list, nebo změna barvy listů ovlivňuje velkou část rostliny. Pokud tyto léze rozeznáte včas, můžete ještě rostlinu zachránit. Každá květina signalizuje své zdravotní problémy, proto byste si jich měli všímat, než květina ztratí všechny listy a uschne.

Mohlo by vás zajímat:  Skogluft aneb vytvoření zdravého života za pomoci rostlin. Překonejte nejistoty a obklopte se zelení
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejčastější příčinou zhnědnutí listů je příliš suchý vzduch. Nejhorší je to v zimě, kdy se v bytě topí více než přes jaro a léto a navíc se méně větrá. Rostliny navíc většinou stojí přímo nad radiátorem. Nejlepším řešením je přemístění květináčů a také zvýšení vlhkosti vzduchu tím, že dáte na radiátor misku s vodou. 

Dalším důvodem může být přebytek minerálních solí v substrátu, ve kterém rostlina stojí. V takovém případě je nejlepší rostlinu přesadit do takového substrátu, které je méně bohatý na minerály. Jestli květní listy hnědnou, může to být způsobeno vysokou hladinou vápníku v substrátu. Důvodem může být také časté zalévání nebo hnojivo, kterého má rostlina přebytek. I zde je nutné rostlinu přesadit a vodu dávkovat správně. 

Mohlo by vás zajímat:  4 nejčastější chyby, kvůli kterým rostliny chřadnou: napravit je zvládne i úplný amatér

Příznakem mohou být i žlutozelené listy

Léze se mohou rozšířit do celé rostliny, nejen do starších listů. Proto si dejte pozor, jestli rostlina nemá v substrátu mnoho vápníku. Půda v květináči je kvůli tomu stále zásaditější. Květinu přesaďte a hnojte ji přípravkem s nízkým obsahem vápníku. K zalévání používejte měkkou vodu. Tvrdá voda může být problém, půdu v květináči byste měli měnit alespoň jednou za rok.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Květiny, které mají rády jasná místa, se týká problém zežloutnutí a také jim často opadává listí. Jsou to většinou exotické rostliny, které se nehodí k našim podmínkám. Takové květiny trpí nedostatkem světla, jestli nejsou blízko okna a také potřebují rovnoměrné vytápění. V zimě květiny hlavně odpočívají, proto by se měla omezit zálivka. 

Mohlo by vás zajímat:  Tři jednoduché prostředky, jak podpořit orchideje, aby se jim dařilo a krásně kvetly

Rostliny mohou být poškozeny mrazem, což poznáte podle hnědých špiček listů. Stačí několik minut větrání a rostlina může nastydnout. Poškozené části květiny musí být odstraněny.

Přidat na Seznam.cz