Pineapple 867245 1920 (1)

Pokud milujete ananas, vypěstujte si vlastní. Jedinou podmínkou je trpělivost

Ananas patří dlouhodobě mezi velice oblíbené druhy exotického ovoce. Jí se čerstvý i kompotovaný, a to samostatně nebo jako součást různých pokrmů, zejména dezertů. Velice oblíbená je také ananasová šťáva. Toto ovoce není jen velice šťavnaté a chutné, ale obsahuje i řadu potřebných látek, například železo, měď a hořčík. Pokud jde o obsah vitaminů, jedná se o významný zdroj zejména vitaminu C, ale tělu dodává také vitamin A a vitaminy skupiny B.

Přes sladkost svých plodů je ananas pozoruhodný tím, že nepatří mezi kalorické druhy ovoce. Proto je velice oblíben u sportovců a ostatních, kteří dbají o svou linii.

Ačkoliv je ananas běžně dostupný ve většině obchodů s potravinami, zejména v těch větších, možná vás díky jeho atraktivnímu vzhledu již napadlo, že byste si ho rádi i sami vypěstovali. Není to nemožné, pokud víte, jaké podmínky mu pro optimální růst vytvořit.

Mohlo by vás zajímat:  Hoja doplní interiér o kousek exotiky. Květy ve tvaru hvězdy si získají srdce každého

Při koupi buďte obezřetní

I když kupujete ananas jen pro účely jeho konzumace, je dobré věnovat pozornost jeho zdraví a kvalitě. Ještě více to platí pro případ, kdy chcete plod využít jako základ pro vypěstování vlastní rostliny.

Největší pozornost věnujte listům, které by neměly být nijak poškozené a barva by měla být sytě zelená. Celkově by ananas měl být pevný a zdravý, bez náznaku hniloby nebo nežádoucích skvrn.

Jak připravit základ budoucí rostliny

Z ananasu pomocí ostrého nože odřízněte vršek s listy, s tím, že do dužniny by měl řez zasáhnout přibližně v hloubce dvou centimetrů od vrchního okraje. Ze seříznutého vršku opatrně odstraňte vnější slupku.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické liči se vyplatí zařadit do jídelníčku pravidelně. Posílí kosti, cévní systém i imunitu
Zdroj obrázku: Pixabay

Do větší, plošší nádoby nalejte čerstvou studenou vodu a do ní vložte vršek ananasu. Cílem tohoto kroku je, aby rostlina zakořenila, což je poměrně dlouho trvající proces. Počítejte s několika týdny, než kořeny vyrostou do potřebné délky. 

V průběhu tohoto období nezapomínejte kontrolovat hladinu vodu, kterou jednak spotřebovává ananas, a jednak se také vypařuje do okolního vzduchu. V případě potřeby vodu průběžně doplňujte. Doporučuje se přidat do ní rozdrcenou tabletu aktivního uhlí, které je pro rostliny prospěšné z několika důvodů. Eliminuje totiž riziko napadení plísněmi a houbami a napomáhá také rychlejšímu růstu kořenů. Navíc rostlinám dodává potřebné výživné látky.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený ananas si můžeme dopřát ve velkém, nahradí drahé léky a pomůže zhubnout
Zdroj obrázku: Pixabay

Přesazení ananasu

Když je kořenový systém dostatečně vyvinutý, můžete rostlinu přesadit do vhodného květináče. Důležité je mít takový květináč, u něhož je zajištěn odvod přebytečné vody. Na dno se doporučuje dát propustnou vrstvu. Z vršku rostliny po čase obvykle vyroste několik výhonků, které se oddělí, nechají zakořenit a zasadí se. Pokud jde o to, zda a kdy mohou rostliny přinést také plody, při správné péči se jich lze dočkat za dva roky. Základní potřebou ananasu je dostatek přirozeného světla a také pravidelná, i když poměrně střídmá zálivka. 

Přidat na Seznam.cz