Pokojovky během zimy výrazně trpí, špatné klima ohrožuje nejen je, ale i člověka

Zima je pro rostliny obtížným obdobím. Vzduch v místnostech je suchý a teplý, což je pro vnitřní rostliny extrémně špatné. Většina populárních pokojových rostlin jsou tropické druhy, kterým se daří v létě, avšak i s dobrým osvětlením a vysokou teplotou se jim daří uvnitř.  Péče o ně sestává pouze z pravidelného zalévání a občasného hnojení. V zimě jsou pro ně podmínky v bytech mimořádně nepříznivé, kde největším problémem je ústřední topení, a tedy i příliš vysoká teplota a nízká vlhkost vzduchu. Co všechno pokojové rostliny ohrožuje?

Suchý vzduch

Suchý vzduch není pro pokojové rostliny dobrý. Nízká vlhkost vzduchu se nejčastěji projevuje vysycháním okrajů listů. Někdy během zimy vlhkost vzduchu klesne i pod 40%, to je o 20-30% méně, než většina rostlin potřebuje. Suchý vzduch a nízká vlhkost také podporují napadení škůdci, jako jsou například roztoči. 

Mohlo by vás zajímat:  Tři jednoduché prostředky, jak podpořit orchideje, aby se jim dařilo a krásně kvetly

TIP: Problémům lze předcházet instalací elektronického zvlhčovače, umístěním keramických nádob s vodou na radiátory a častým (i denním) postřikem rostlin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vysoká teplota

Příliš vysoká teplota nepříznivě ovlivňuje kvetení. Zimní spánek je pro pokojové rostliny důležitý, postačí jim k němu v průměru 10–15 ° C. Vytápěné místnosti mají 18-24 ° C. To způsobuje častější napadení chorobami a škůdci. Dobré nejsou ani přílišné výkyvy teplot či dlouhé větrání. 

TIP:  Zkontrolujte, které druhy by měly být pěstovány ve velkém chladu, ty můžete přes zimu umístit na schodiště či chodbu

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Málo světla

Nedostatečné množství světla přispívá k inhibici růstu rostlin a v extrémních případech způsobuje ztrátu listů. Mnoho tropických rostlin pěstovaných v květináčích v přírodě roste pod baldachýnem stromů, takže stín vydrží. Rostliny, které jsou „mimořádně“ fotofilní, jsou palmy, juka, spurgeons, můry, aloe, agávy, kaktusy a oleandry.

Mohlo by vás zajímat:  V zimě je idální čas pro tvarování rostlin do zajímavých forem. Nebojte se zapojit fantazii

Tip: Rostliny, které vyžadují hodně slunce, by měly být na parapetu nebo blíže k oknu.

Přidat na Seznam.cz