Podzimní sestřih pivoňkám prospěje. Důležité je počkat na správný okamžik a květiny nešetřit

Pivoňky jsou nádherné a výjimečné květiny. Na našich zahradách nejčastěji najdete pivoňku lékařskou nebo bělokvětou. Velmi populární je ale také pivoňka keřovitá nebo pivoňka tenkolistá. Poslední jmenovanou můžete znát také jako pivoňku koprolistou. V každém případě byste tyto nádherné rostliny neměli nechávat růst jen tak. Na podzim jim musíte poskytnout trochu péče.

Kdy řezat pivoňky?

Počátek podzimu není nejlepším obdobím, kdy můžete začít se střiháním těchto květin. Prořezávání je může oslabit, což se negativně projeví na jejich zdraví a květenství během příští sezóny. Budete se divit, ale nejlepším časem je až konec podzimu. Počkat můžete klidně až na první mrazíky. Může se proto jednat o konec října nebo začátek listopadu.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční růže uchvátí během zimy nádhernými květy. Spokojená bude na zahradě i doma

Během této doby bude rostlina již připravena na prořezávání. Po odkvetení bude mít dost času na nabrání další síly na zimu. To můžete podpořit i tím, že ji na podzim správně prořezáte. Klíčové je, abyste použili ostré a čisté nůžky. Metoda, kterou použijete, rozhodne, jaké bude mít květenství během příštího roku.

Zdroj obrázku: Freepik

Při střihání pivoněk odstraňte všechny nadzemní části

Podzim je ideální na péči o zahradu a pivoňky nejsou žádnou výjimkou. V tomto případě musíte být důkladní. Odstraňte všechny stonky i listy, které se nachází nad zemí. Zůstat mohou jen stonky, na kterých rostou pupeny. Měli byste je nechat dlouhé maximálně 4–‍5 centimetrů, aby je během zimy nepoškodil mráz a sníh.

Mohlo by vás zajímat:  Nepřítel krásných buxusů neodpočívá ani v září. Zavíječ zimostrázový je těžký soupeř

Po prořezání vyhoďte všechny části. Nenechávejte je na rostlinách jako chvojí, v zimních měsících to může přilákat škůdce. Mnohem lepší variantou bude použití rašeliny nebo humusu. Díky tomu ochráníte rostliny před mrazem, ale zároveň jim poskytnete zdravou výživu, kterou budou čerpat během celé zimy. Někteří zahradníci používají také dřevěný popel, který funguje také jako hnojivo.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/peony/peony-pruning.htm
Přidat na Seznam.cz