Podzimní sestřih malinám prospěje. Škůdci si na ně netroufnou a v létě se obsypou plody

Prořezávání malin je povinnou činností během každého podzimu. Díky tomu vám na jaře nádherně porostou a během sezóny si užijete obrovské množství plodů. Když to neuděláte, rostliny budou v příští sezóně také mnohem náchylnější na choroby a škůdce. Kdy prořezávat maliny? Podívejte se, kdy je podzimní prořezávání naprostou nutností.

Proč musíte maliny prořezávat?

Odstranění přebytečných výhonků z maliníku rozhodně není zbytečné. Rostlina bude mít na jaře mnohem více energie, kterou potřebuje pro vývoj plodů. Většina z nás nemá maliníky jako okrasné rostliny, a proto je to velmi důležité. Příliš přerostlé a ohnuté výhony způsobí nerovnoměrný přístup světla, což poškodí správný vývoj celého keře, včetně jeho plodů.

Keře maliníku nejsou příliš náchylné na výskyt škůdců, ale ani jim se vždy nechtění návštěvníci nevyhnou. Larvy hmyzu mohou napadnout a poškodit celý keř. Stejně tak se na maliníku mohou objevit houbové choroby. Bez odstranění napadených výhonků a použití profesionálních přípravků na ochranu rostlin se můžete s maliníkem rozloučit. Na podzim proto musíte zkontrolovat, jestli je rostlina zdravá.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte balkon na novou sezonu a vytvořte si svůj útulný koutek klidu
Zdroj obrázku: Freepik

Podzim je nejlepší čas pro zahradnické práce

Výběr správné doby závisí na odrůdě, kterou máte na zahradě. Letní odrůdy potřebují seříznout ihned po sklizni, tedy v první polovině srpna. Podzimní odrůdy, které plodí až do prvních mrazů, potřebují seříznout také po skončení sezóny. To znamená, že to musíte udělat na podzim. Vždy rostliny zkontrolujte a držte se pár osvědčených metod.

Praktické tipy pro podzimní prořezávání maliníku

Příprava malin na zimní odpočinek je klíčová pro jejich zdraví. Musíte to ale správně udělat. V první řadě si připravte ostrý nůž nebo nůžky. Podzimní maliny plodí na jednoletých výhonech. Nesmíte je všechny odstranit. Nechte stonky do délky tří centimetrů. Může se to zdát drastické, ale ochrání to rostlinu před chorobami a škůdci. A práci provádějte v jasný a slunečný den.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/raspberry/pruning-raspberry-bushes.htm
Přidat na Seznam.cz