Diseased Tomato Fruits Branches Garden

Plíseň bramborová dokáže zničit během chvíle celou úrodu. Zeleninu zachrání cibulový postřik

Domácí rajčata jsou lahodná a chutnají zcela jinak než kupovaná, ale vyžadují péči, k tomu rostliny ohrožují povětrnostní podmínky i různá houbová onemocnění. Jedním z nejagresivnějších onemocnění je plíseň bramborová, která se šíří neskutečně rychle a během několika málo dní může být po úrodě. Plíseň napadá nadzemní části rostliny a dochází k poškození plodů včetně těch dozrávajících. V případě nákazy je často už pozdě, mnohem vhodnější je prevence, pro kterou se hodí trik, který používají zkušení zahrádkáři. Domácí roztok proti plísni bramborové je k tomu zcela ekologický.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní rostliny ohrožují škůdci i nemoci. Ochrání je nejlépe dvě obyčejné kuchyňské přísady

Projevy plísně bramborové na rajčatech

Za rozvojem plísně bramborové stojí houba Phytophthora infestans, primárně napadá brambory, což je zřejmé i z názvu, ale nevyhýbá se ani jiné zelenině, především rajčatům nebo okurkám. Stačí tak nákaza na jedné rostlině a může dojít ke zničení úrody na celé zahradě. Zpočátku vznikají na listech skvrny šedozelené barvy, poté hnědnou nebo černají, na spodní straně listů se objevuje bílý povlak. Kromě listů jsou zasaženy i stonky a plody, které hnijí po rozvoji hnědých skvrn, zelenina k tomu hořkne.

Mohlo by vás zajímat:  Kontaminovaná zelenina si v Americe vyžádala několik životů. Odborníci bijí na poplach, vláda mlčí
Zdroj obrázku: Freepik

Vhodná prevence je účinnější

Řešit plíseň bramborovou ve chvíli, kdy se objeví na listech fleky? Zkušení zahradníci vědí, že v takové chvíli je pozdě, protože léčba těchto plísňových chorob na zelenině je náročná, často nemožná. Mnohem vhodnější je preventivní zásah. Samozřejmě existuje mnoho přípravků, které si s plísní bramborovou poradí, prodávají se v hobbymarketech. Jsou však plné agresivních chemikálií, mnohem efektivnější je použití domácího postřiku z cibule, který je naprosto ekologický a nezatěžuje životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchý postřik odradí pavouky od vnikání do našich domovů

Jak připravit domácí postřik z cibule

U rajčat pěstovaných ve skleníku se může nákaza objevit v průběhu dubna nebo začátkem května, při pěstování na volném prostranství pak v druhé polovině června. Postřik se připravuje vařením 80 gramů cibule v 10 litrech vody po dobu asi 30 minut. Roztok se nechá vychladnout. Poté se aplikuje pomocí rozprašovače přímo na rostliny, před použitím se nemusí ředit. Nespotřebovaný vydrží v chladničce po dobu 90 dní. Cibulový roztok působí proti plísním, mšicím i sviluškám.

Zdroj: https://cropwatch.unl.edu/potato/late_blights_description
Přidat na Seznam.cz