Natural White Peony Among Leaves Copy Space

Pivoňka neudělá ostudu žádné zahradě. Málokdo však ví, že je víc než okrasnou květinou

Dříve se tato majestátní květina vyjímala na každé venkovské zahrádce, protože babičky moc dobře znaly její léčivé účinky. Dnes se spíše objevuje v zahradách pro okrasu a málokdo zná její vlastnosti. Je namístě se s nimi seznámit, protože tato bylinka umí léčit celou řadu různých neduhů. Umí ale také ublížit, při předávkování je totiž vysoce toxická a může dojít k otravě. Jaké má pivoňka lékařská účinky a jak ji používat?

Z Číny do jihovýchodní Evropy

Původně asijská kráska se dostala už ve středověku do jihovýchodních částí Evropy, od 16. století jsou známé již kultivary, které se rozšířily do tuzemských klášterních zahrad i k obyčejným usedlostem. Běžně dorůstá do výšky takřka jednoho metru, jedná se o rozložitou bylinu s velkými bohatými květy červené, fialové, růžové nebo krémové barvy. Kvete v období od května do června, přičemž omamně voní. Z toho důvodu se používají extrakty také v kosmetickém průmyslu.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty se rády hřejí v paprscích slunce, se zaléváním to ale není nutné přehánět
Zdroj obrázku: Freepik

Při léčbě akné i potížích s ledvinami

Pivoňka lékařská je zázrakem pro pacienty s kožními chorobami, vlivem vysokého obsahu tříslovin pomáhá při akné nebo atopických projevech, protože zklidňuje podráždění. Hloubkově čistí od toxinů díky antioxidantům, flavonoidy pomáhají pokožku zbavit zánětů a hydratovat. Aplikace je snadná, na potírání se používá výluh z květů byliny. Bylina působí močopudně, ve spojení s protizánětlivými účinky se hodí při potížích se záněty močových cest, cystitidou nebo při ledvinových kamenech.

Pro harmonizaci trávení a proti hypertenzi

Vnitřně se užívá nálev z byliny, který se připraví z hrsti nakrájených nebo rozmixovaných květů zalitých horkou vodou. Po zchladnutí se scedí a popíjí celý den po lžičkách. Takto připravený nálev pomůže harmonizovat trávení, protože obsažené fenoly působí prebioticky, k tomu extrakt posílí srdce, zabraňuje srdeční ischemii a snižuje riziko vysokého krevního tlaku. Pivoňka může ale také uškodit, především v případě nadužívání, kdy může dojít k těžké otravě. Před aplikací je vhodné se poradit s odborníkem, případně používat pouze připravené výrobky z pivoňky lékařské z lékárny nebo z obchodů s bylinkami.

Zdroj: https://www.rxlist.com/peony/supplements.htm
Přidat na Seznam.cz