Péče o trávník v podzimních měsících

S blížící se zimou je třeba myslet i na váš trávník a podniknout ještě pár kroků, dokud je hezké podzimní počasí. Ať už tedy máte trávník okrasný nebo spíše užitkový, pamatujte, že pravidelná údržba se vám vždy vyplatí.  Každému trávníku totiž prospěje, když ho provzdušníte, pohnojíte a připravíte na další rok. Budete potřebovat:

  • Vertikutátor
  • Hnojivo s vysokým podílem draslíku
  • Hrábě a sekačku

Poslední sekání v roce

Dříve než se pustíte do posledního podzimního sekání, které se obvykle provádí v průběhu listopadu (záleží hlavně na počasí a celkovém klimatu), shrabejte veškeré spadané listí a odstraňte případné větvičky a další organické zbytky. Poté trávu posekejte sekačkou s dobře naostřeným nožem. Počkejte si na hezké počasí, aby tráva byla vyschlá a nelepila se vám na nože od sekačky. Sekejte ji ideálně na středním stupni, aby si udržela dostatečnou vlhkost i v případě suché zimy. Tráva by měla zůstat dlouhá alespoň 4 cm.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vertikutace

Abyste měli krásný trávník i příští rok, budete jej muset provzdušnit pomocí vertikutace. Ta umožní trávníku dýchat a zbavit ho plsti, která vzniká z odumřelých částí rostlin, plevele a zbytků posečené trávy. Tvoří se v každém trávníku a zabraňuje mu v dalším růstu a rozšiřování. Proto pokud chcete chtít docílit krásně hustého trávního porostu, vertikutace bude alespoň jednou ročně nezbytná. Ideálně ji ale provádějte hned dvakrát, a to na jaře a na podzim. Jestliže máte malou zahradu budou vám stačit vertikutační hrábě. Na větší zahradu je potom vhodnější si pořídit vertikutátor na elektrický pohon.

Hnojení

Pokud máte provzdušněno, pusťte se do posledního kroku, a tím je hnojení. Hnojení je opravdu důležité, protože bez něj by se trávník nemusel dobře zacelit. Pro podzimní hnojení se vyvarujte klasickým hnojivům, která obsahují velké množství dusíku. Nepřipravila by trávník ke spánku, ale spíše jej podpořila k růstu, což by bylo nežádoucí a trávník by mohl snadno vymrznout. Proto vybírejte hnojiva pouze s velkým množstvím draslíku. Trávník hnojte přibližně po dobu jednoho měsíce, ideálně během září či října a dávkujte cca 20 gramů na jeden metr čtvereční.

Přidat na Seznam.cz