pilea-peperomioides-houseplant-terracotta-pot-home-chinese-money-plant-indoor-gardening

Palačinková rostlina z Číny: pilea je dokonalou ozdobou moderních interiérů, se kterou nešlápnete vedle

Stálezelená a velmi oblíbená rostlina s kulatými lístky připomínajícími penízky nebo palačinky, to je Pilea peperomioides. Na dlouhá léta upadla tato pokojovka v zapomnění, v současné době se ale vrací na výsluní. Je proto správný čas si připomenout, jak se o tento sukulent starat, aby se mu dařilo doma nebo v kancelářském prostředí, kde může svým vzhledem zatraktivnit interiér. Na co je nutné při péči o tuto rostlinu nezapomenout?

V nové vlně skandinávského stylu

Pilea těží z popularity skandinávského stylu, protože se objevuje na módních fotografiích interiérů, po kterých touží mnoho rodin po celém světě. Původně se však rostlina dostala do Evropy z Číny už ve 40. letech 20. století a byla oblíbená pro svůj zajímavý vzhled a nenáročnost při pěstování. Vzhled a původ hrají roli též v lidovém názvu, mnozí nazývají pileu palačinkovou květinou z Číny.

Mohlo by vás zajímat:  Švédský patent donutí orchidej znovu rozkvést. Během pár dní se znovu ukážou nové pupeny
Zdroj obrázku: Freepik

Dokonale kulaté listy připomínají penízky

Krásné a kulaťoučké listy jsou jako palačinky nebo mince, proto se někdy nepřesně říká rostlině také penízovka. Pilea dosahuje výšky asi 40 centimetrů, přičemž stonek postupem doby dřevnatí. V domácím prostředí rostlina nekvete. Má požadavky na světlo, miluje slunné stanoviště s rozptýleným světlem, protože přímé paprsky rostlině škodí. Substrát je vhodné volit propustný, dno květníku musí obsahovat vývod, doporučuje se též drenáž z keramzitu nebo oblázků. Nadměrné zalévání škodí, protože mohou zahnívat kořeny, stačí proto zálivka jednou týdně.

Mohlo by vás zajímat:  V zimních měsících jsou rostliny oslabené a vydané napospas škůdcům. Zachraňte je včas

Hnojení a péče při ztrátě listů

Musí se rostlina hnojit? Doporučuje se hnojení přípravkem na zelené rostliny jednou za dva týdny v době od jara do podzimu. Listy mohou opadávat, když rostlině dřevnatí stonek, v tom případě se doporučuje kmínek zajistit bambusovou nebo dřevěnou podpěrou. Potíže nastávají ve chvíli, kdy listy černají, důvodem mohou být teploty pod 16 stupňů Celsia, rostlina má raději o pár stupínků více. Při hnědnutí nebo šednutí může jít o napadení rostliny houbovými chorobami. V suchém prostředí pilee hrozí napadení sviluškami, moučnicemi nebo mšicemi, pak je nutné rostlině poskytnout vhodný postřik.

Zdroj: https://watanabefloral.com/blog/caring-for-your-chinese-money-plant-694/
Přidat na Seznam.cz