Palačinková rostlina z Číny: pilea je dokonalou ozdobou moderních interiérů, se kterou nešlápnete vedle
Stálezelená a velmi oblíbená rostlina s kulatými lístky připomínajícími penízky nebo palačinky, to je Pilea peperomioides. Na dlouhá léta upadla tato pokojovka v zapomnění, v současné době se ale vrací na výsluní. Je proto správný čas si připomenout, jak se o tento sukulent starat, aby se mu dařilo doma nebo v kancelářském prostředí, kde může svým vzhledem zatraktivnit interiér. Na co je nutné při péči o tuto rostlinu nezapomenout?
V nové vlně skandinávského stylu
Pilea těží z popularity skandinávského stylu, protože se objevuje na módních fotografiích interiérů, po kterých touží mnoho rodin po celém světě. Původně se však rostlina dostala do Evropy z Číny už ve 40. letech 20. století a byla oblíbená pro svůj zajímavý vzhled a nenáročnost při pěstování. Vzhled a původ hrají roli též v lidovém názvu, mnozí nazývají pileu palačinkovou květinou z Číny.

Dokonale kulaté listy připomínají penízky
Krásné a kulaťoučké listy jsou jako palačinky nebo mince, proto se někdy nepřesně říká rostlině také penízovka. Pilea dosahuje výšky asi 40 centimetrů, přičemž stonek postupem doby dřevnatí. V domácím prostředí rostlina nekvete. Má požadavky na světlo, miluje slunné stanoviště s rozptýleným světlem, protože přímé paprsky rostlině škodí. Substrát je vhodné volit propustný, dno květníku musí obsahovat vývod, doporučuje se též drenáž z keramzitu nebo oblázků. Nadměrné zalévání škodí, protože mohou zahnívat kořeny, stačí proto zálivka jednou týdně.
Hnojení a péče při ztrátě listů
Musí se rostlina hnojit? Doporučuje se hnojení přípravkem na zelené rostliny jednou za dva týdny v době od jara do podzimu. Listy mohou opadávat, když rostlině dřevnatí stonek, v tom případě se doporučuje kmínek zajistit bambusovou nebo dřevěnou podpěrou. Potíže nastávají ve chvíli, kdy listy černají, důvodem mohou být teploty pod 16 stupňů Celsia, rostlina má raději o pár stupínků více. Při hnědnutí nebo šednutí může jít o napadení rostliny houbovými chorobami. V suchém prostředí pilee hrozí napadení sviluškami, moučnicemi nebo mšicemi, pak je nutné rostlině poskytnout vhodný postřik.
Zdroj: https://watanabefloral.com/blog/caring-for-your-chinese-money-plant-694/
