Ovocné mlsání se někdy vymkne kontrole. I ta nejodolnější skvrna má však své řešení

Nejen léto láká na lahodné sezónní ovoce. Bohužel se po jeho konzumaci mohou někdy na oblečení objevit obtížně odstranitelné skvrny, které klasický prací prášek nevypere. Naštěstí můžeme sáhnout po přírodních odstraňovačích skvrn, které si s nimi úspěšně poradí.

Skvrny odstraňte co nejrychleji

V případě, že se na oblečení objeví skvrny od ovoce, je dobré jednat co nejrychleji, než skvrna zaschne. Pokud ale máme co do činění se zaschlou skvrnou, je dobré vystavit oblečení nejprve na pár hodin slunečnímu záření a poté přes noc namočit do mléka. Pozdější mytí přinese mnohem lepší výsledky.

Skvrn od malin, jahod, rybízu nebo třešní se účinně zbavíme, pokud je polijeme citronovou šťávou. Nejlépe jdou odstranit z vlněných oděvů. Po zhruba hodině můžeme začít s klasickým mytím v pračce. Potřísněné prádlo můžeme namočit také do kyselého mléka. Dalším univerzálním, i když ne tak příjemným způsobem je přelít skvrnu octem.

Mohlo by vás zajímat:  Bramborový zázrak končí běžně v odpadu. Je přitom jedinečným čističem i výživnou kosmetikou
Zdroj obrázku: Freepik

Odstranění solí, vodou a lihem

Skvrny od ovoce lze také posypat solí a třít, dokud sůl nezmění barvu. Tento postup je vhodný především na čerstvé skvrny. Toto ošetření opakujte tak dlouho, dokud sůl nepřestane barvu měnit. Podobně bude fungovat také jedlá soda a případně i kyselina citronová. Skvrny od červeného ovoce lze ošetřit vařící vodou, látku bychom ale neměli namáčet celou, aby se nesrazila. Stačí namočit samotnou skvrnu.

Na skvrny bude dobře účinkovat i žlučové mýdlo, které používaly už naše babičky. Dokáže odstranit nejen skvrny od ovoce, ale také od trávy, krve a mastnoty. Mýdlo je třeba nechat čtvrt hodiny působit a mírně promnout. V případě potřeby postup opakujte. Pokud jsme obarvili ovocem hedvábí, měli bychom sáhnout po lihu a teplé vodě. Skvrnu nejprve postříkejte lihem a po čtvrt hodině namočte do teplé vody. Po všech těchto ošetřeních by se oblečení mělo vyprat v pračce.

Zdroj: https://www.onegoodthingbyjillee.com/how-to-remove-fruit-stains/
Přidat na Seznam.cz