Ovoce je velmi zdravé, ale jenom pro někoho. U psa může způsobit vážnou otravu

Ovoce je zdrojem vitamínů a minerálů, ale ne pro naše domácí mazlíčky. Některé pro ně může být vysoce toxické a jeho konzumace může vést k otravě, a dokonce i ke smrti. Jsou produkty, které bychom nikdy neměli dávat psům. O nebezpečí čokolády s obsaženým theobrominem, česneku, cibule, mléka či alkoholu se všeobecně ví, ale to, že je pro ně nebezpečné i ovoce, už ví jen málokdo.

Jak poznat otravu?

Mezi příznaky těžké otravy jídlem u psa patří nechuť k jídlu, větší žízeň, zvýšení tělesné teploty, zvracení a průjem. Projevovat se může i sliněním, dušností, zvýšením srdeční frekvence a záchvaty. Může mít problémy s pohyblivostí a být letargický nebo naopak hyperaktivní. V moči nebo stolici se může objevit krev a nakonec může pes ztratit vědomí.

K nejhorším plodům, které můžeme psovi dát, patří hrozny. Příznaky otravy se projevují asi po 6 hodinách a příznaky jsou zvracení a intenzivní průjem. Otrava může být smrtelná. Pozor i na hrozny v sušené podobě, tedy rozinky. Po jejich konzumaci se mazlíček může cítit slabý, zvracet a mít průjem.

Zdroj obrázku: Freepik

Citrusové plody dráždí žaludek

Psi nemohou jíst ani citron, jehož kyselina je častou příčinou poškození jater a gastrointestinálních poruch. Mandarinky dráždí žaludek, dýchací cesty i oči. Otravu poznáme podle zvracení a krvavého průjmu. Samozřejmě škodí i pomeranče, které mohou narušit močový systém a vedou k těžkému průjmu. Toxické jsou i semena a slupky avokáda, které obsahují pro psy smrtící sloučeninu.

Psa mohou zabít i semena a stonky višní, nejen kvůli riziku udušení, ale také kvůli obsahu kyanidu. Třešně mohou u psa způsobit zmatenost, dušnost a závrať. Kaki negativně ovlivňuje psí trávicí systém a způsobuje průjem a horečku. Rebarbora zase poškozuje ledviny a v extrémních případech může způsobit urolitiázu nebo selhání orgánů. Listy rebarbory oslabují nervový systém a způsobují srdeční problémy a křeče.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/12-fruits-and-vegetables-are-toxic-dogs
Přidat na Seznam.cz