Odpad z kuchyně je to nejlepší, co rostlinám dopřát. Získají sílu a porostou jako o závod

Chcete svým rostlinám zajistit přísun kvalitních živin? Nemusíte investovat do drahých chemických hnojiv z obchodů, ekologické a levné náhražky si připravíte klidně i doma. A budou přinejmenším stejně účinná, jako ta kupovaná. Nejlepší domácí hnojiva vyrobíte z vaječných skořápek, banánových slupek a kávové sedliny.

Hnojivo ze skořápek

Vaječné skořápky obsahují až 80 % lehce stravitelného vápníku, což z nich dělá skvělé vápenaté hnojivo. Jsou bohatým zdrojem zinku, fluoru, síry a křemíku. Toto hnojivo vyživí zahradní i pokojové rostliny a nezatíží životní prostředí. Jednou z metod výroby je pouhé rozdrcení vyschlých vaječných skořápek na jemný prášek. Ten pak rozsypte kolem rostlin nebo ho smíchejte se zeminou před výsadbou.

Pro přípravu tekutého hnojiva z vaječných skořápek zalijte usušené skořápky vroucí vodou a nechte alespoň týden stát na poměrně teplém, ale stinném místě. Občas promíchejte. Když si všimnete, že se skořápky rozpustily, je to známka toho, že je hnojivo připravené. Před prvním použitím směs důkladně protřepejte. Aplikujte přímo do půdy ve formě zálivky.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte svou zahradu plevele jednou provždy. Za nejúčinnější prostředky nedáte skoro ani korunu
Zdroj obrázku: Pixabay

Banánové slupky a kávová sedlina

Banánové slupky obsahují draslík, fosfor, vápník a síru. Nejjednodušší metodou, jak z nich vyrobit hnojivo, je nakrájet je na kousky a umístit přímo do substrátu asi 3 týdny před výsadbou, aby se stihly rozložit. Také můžete slupku nastrouhat, vložit do sklenice a zalít teplou vodou. Po 14 dnech a každodenním míchání stačí hnojivo zředit se stejným množstvím vody a použít jako zálivku.

Kávová sedlina je bohatá na dusík, draslík a hořčík. Vyživí kromě okrasných rostlin i ovocné keře a zeleninu. Plnou sklenici použité kávové sedliny zalijte 10 litry teplé vody, důkladně promíchejte a počkejte, až sedlina nabobtná. Pak s ní můžete okamžitě začít zalévat. Hnojení je nejlepší opakovat jednou týdně. Na pokojové rostliny můžete použít 2 lžičky sedliny a sklenici teplé vody.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/8-homemade-garden-fertilizers-24258
Přidat na Seznam.cz