Oblíbený lék uzdraví i rostliny. Aktivní uhlí zatočí s plísní a pročistí substrát
Květiny v květináčích mohou být krásnou dekorací, ale kvůli chybám v péči mohou spíš frustrovat než těšit. Hniloba kořenů a plíseň v květináči můžou nepříznivě ovlivnit stav rostlin a způsobit, že budou chřadnout před očima. S tímto problémem pomůže levná a snadno dostupná přísada, kterou přidáme do substrátu.
Proč je aktivní uhlí tak prospěšné?
Nesprávná zálivka, spory plísní a bakterie přítomné v půdě mohou nepříznivě ovlivnit vývoj rostlin v květináčích. Řešením může být prostředek, který má většina z nás v lékárničce – aktivní uhlí. Seženeme ho v každé lékárně, ale dá se koupit i speciální aktivní uhlí určené pro pokojové a zahradní rostliny, vyjde pak o něco levněji.
Aktivní uhlí obvykle obsahuje malé množství popela. Vyrábí se ze dřeva, rašeliny nebo černého uhlí. Dokáže absorbovat a vázat značné množství toxinů, a proto se používá při léčbě průjmů a otrav. Najdeme ho i v mnoha vodních filtrech a čističkách vzduchu. Pokud ho přidáme do vody na zalévání, neutralizuje škodlivé látky a omezí růst bakterií, plísní, škodlivých mikroorganismů a některých půdních škůdců.

Jednoduché hnojivo
K uzdravení rostlin stačí rozdrtit pár tablet a zamíchat je do substrátu, nejlépe při přesazování. Aktivní uhlí je dostupné i v tekuté nebo práškové formě. Funguje jako filtr, který zachytává nečistoty a odkyseluje substrát. Toto ošetření se doporučuje zejména pro orchideje, které po něm budou růst zdravě a bujně. Svědčit bude i vánočním kaktusům.
Práškové aktivní uhlí bude užitečné při zakořeňování řízků. Konce řízků stačí ponořit do prášku, aby se dezinfikovaly, a zasadit. Lze ho použít také k dezinfekci půdy na zahradě. Rozsypané kolem rostlin nebo zamíchané do půdy zlepší kvalitu substrátu, pohltí toxiny a zabrání rozvoji houbových chorob. Přidat ho můžete i do kompostu, kde zneutralizuje nepříjemný zápach.
Zdroj: https://directcompostsolutions.com/carbon-how-valuable-is-it-for-your-soil/
