Oblíbený keř nese ovoce, které se s hrdostí zařadí mezi nejlepší přírodní léčiva

Hloh vypadá nejkrásnější na jaře, kdy je pokryt bílými nebo růžovými květy s intenzivní vůní. V pozdním létě a na podzim zraje na hlohu malé, červené ovoce. Přestože je jedlé, používá se hlavně pro přípravu džemů, tinktur a džusů. Nejen, že chutná skvěle, má mnoho přínosů pro zdraví: reguluje trávicí procesy, chrání před kardiovaskulárními chorobami, zmírňuje účinky stresu a příznivě ovlivňuje imunitu. Co jiného bychom měli o této rostlině vědět?

Co je to hloh?

Hloh je keř rodiny růží, který se již dlouho používá v lidové medicíně. Lze úspěšně tvrdit, že hloh je všestranná rostlina. Nejen, že má zdraví podporující účinky, jeho dřevo se používá v řemeslech, některé druhy plní dekorativní funkci. Majitelé zahrad pěstují hloh také jako živý plot, protože rychle roste a jeho četné a husté větve tvoří praktickou a přirozenou bariéru proti nezvaným hostům.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hlohové ovoce

Jednou z nejzajímavějších částí hlohu je jeho ovoce. Ačkoli je nejčastěji potravou pro zvířata, může být také konzumováno lidmi, jelikož obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Na co všechno jsou tyto bobule bohaté? Jsou výborným zdrojem vitamínů C a A a minerálů, jako je draslík, hořčík, fosfor, sodík a vápník. Ovoce hlohu obsahuje také antioxidanty, které nejenže zpomalují stárnutí těla, ale také usnadňují čištění těla od škodlivin a snižují riziko vzniku mnoha civilizačních onemocnění. Bohužel chuť hlohového ovoce nemusí oslovit každého.

Hlohové květy 

Nejsou to jen plody, které mají silný účinek na podporu zdraví. Množství látek, které se nacházejí v květech nebo listech, může překvapit. Obsahují vysokou dávku vitamínu C a dávky skupiny B, antioxidanty či esenciální oleje. Díky tomu je hloh analgetický, protizánětlivý a antialergický. Listy a květenství mohou být úspěšně použity při přípravě infuze, která nejen vyniká svou chutí, ale má silný účinek ve prospěch zdraví.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S čím tedy pomůže?

Hloh je běžná surovina, která se používá při tradiční fytoterapii. Především díky vitamínům, které zlepšují imunitu těla a pomáhají jej chránit před nepříznivými faktory, jako je stres nebo únava. Kromě toho má hloh příznivý vliv na oči. Vitamín A zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů, snižuje výskyt vrásek a zabraňuje tvorbě nových. Hloh je také užitečný při léčení řezných ran, protože usnadňuje hojení a snižuje viditelnost jizev. Hloh má dále příznivý vliv na oběhový systém. Jeho pravidelná konzumace reguluje krevní tlak. Obsažený hořčík podporuje svalstvo a funkci srdce. Díky obsahu flavonoidů se zlepšuje cévní oběh a dochází ke snížení rizika srdeční choroby.

Přidat na Seznam.cz