Nenápadné lalokonosce snadno přehlédneme, pro kořeny rostlin ale znamenají skutečnou výzvu

Nenápadní škůdci mohou potrápit i ty nejzkušenější zahradníky a mohou zničit pěstované rostliny po celý rok. Dospělí jedinci se živí hlavně na listech a jejich larvy zase ničí kořenové systémy. Naučte se, jak rozpoznat přítomnost lalokonosců a jak s nimi bojovat.

Co jsou lalokonosci

Dospělí jedinci mohou na délku dosáhnout velikosti 10 až 20 mm. Vyznačují se tmavě hnědou nebo černou barvou krunýře a viditelnými tykadly. Tito brouci se velmi snadno a početně množí. Mohou se objevit v množství od několika stovek do tisíce vajíček, ze kterých se po 2–3 týdnech vylíhnou larvy. Larvy těchto brouků přezimují a vyvíjejí se v půdě.

Lehce je poznáte podle šedé barvy a hnědé hlavičky. Jsou mimořádně nebezpečné, protože se začnou krmit hned po vylíhnutí. Začínají kousáním kůry kořene a základu kmene. Jejich aktivita se zvyšuje zejména na podzim a v zimě. Jsou schopny přežít i při teplotě, která klesne na 0 stupňů Celsia. Na jaře se larvy začínají líhnout pomalu a nabývají dospělé formy po čtyřech týdnech.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky těchto brouků

Nejjednodušší způsob, jak rozpoznáte tyto brouky, je to, že poškozují listy, vykusují otvory na jejich okrajích, ale také ničí poupata, mladé výhonky a měkkou kůru mladých stromů a keřů. Tito brouci jsou klasifikováni jako nelétaví, což se promítá do ničení hlavně spodních částí rostlin. Je mnohem obtížnější vidět škody způsobené larvami.

Nejčastěji se živí v kořenové zóně. Porušení kořenové struktury vede k oslabení a odumírání celých rostlin. Prvním příznakem je vzhled rostliny, který vyvolává dojem vadnutí. Vyjmeme-‍li rostlinu z půdy, rychle uvidíme poškozené kořeny a larvy, které se na nich živí. Rostliny, na kterých se tito škůdci nejčastěji krmí, jsou například bramboříky, maliny, kapradiny, rododendrony a jahody.

Zdroj: https://www.nhm.ac.uk/take-part/identify-nature/common-insect-pest-species-in-homes/vine-weevil-otiorhynchus-sulcatus-identification-guide.html
Přidat na Seznam.cz