Někteří lidé přitahují komáry jako magnet. Roli hraje krevní skupina, hormony i pohyb

Komáři jsou jedním z nejvíce nenáviděných druhů hmyzu. Znepříjemňují nám život především na jaře a v létě a z večerního kempování nebo venkovní party dokážou udělat noční můru. Ukazuje se ale, že naprostá většina komárů si za své oběti vybírá lidi, kteří mají určité vlastnosti.

Krevní skupina, která přitahuje komáry

Studie zjistily, že lidé s krevní skupinou 0 bojují s bodnutím komárem o 83 procent pravděpodobněji. O něco méně oblíbení jsou mezi komáry majitelé krevní skupiny B. Na druhou stranu lidé s krevní skupinou A jsou dvakrát méně často vystaveni bodnutí.

Zajímavé je, že 85 procent lidí vysílá přes kůži chemický signál, který naznačuje, jakou mají krevní skupinu. Zbylých 15 procent si tyto informace nechává pro sebe.

Mohlo by vás zajímat:  Pouhé tři ořechy denně dokážou zázraky: doplní důležité živiny a zlepší paměť
Zdroj obrázku: Freepik

Komáři mají rádi ženy, zvláště těhotné

Vědci zjistili, že komáry přitahuje estradiol, ženský pohlavní hormon ze skupiny estrogenů. Ženy se zvýšenou hladinou tohoto hormonu jsou u komárů oblíbenější.

Těhotné ženy jsou navíc častěji vystaveny bodnutí komárů. To je způsobeno větším množstvím oxidu uhličitého uvolněného při dýchání. To zase souvisí se zvýšenou tělesnou teplotou. Podle odhadů je u těhotné ženy kousnutí komárem dvakrát pravděpodobnější než u ženy, která není v očekávání.

Tělesná teplota a pach potu přitahují komáry

Když se v horkých dnech potíme více než obvykle, uvolňujeme směs čpavku, kyseliny mléčné a kyseliny močové. Tohle spojení je pro komáry obzvláště přitažlivé. Kyselina mléčná je produkována ve svalech cvičením, takže lidé, kteří sportují, se s komáry potýkají také častěji.

Mohlo by vás zajímat:  Vyrobte si domácí chilli olej: hodí se nejen do omáček, vyléčí ischias a pomůže zhubnout

Tělesná teplota rovněž zvyšuje riziko kontaktu s komáry. Mluvíme nejen o lidech s horečkou a těhotných ženách, ale i o těch, kteří jsou vystaveni zmíněné fyzické námaze.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/why-do-mosquitoes-bite-some-people-more
Přidat na Seznam.cz